Možná nastává čas zahodit příručky o efektivním trávení volného času a o správném vyvážení pracovního a nepracovního života. Já vím, je to škoda, vždyť teprve před pár lety začaly vycházet, ale takový už je svět: co včera platilo, dnes neplatí, zítra bude k smíchu a pozítří nostalgické retro. Nebo máte dojem, že něco tak zažitého, jako je oddělení práce a volného času, je věčná jistota?

Před deseti lety jsem na stránkách magazínu pro programátory představoval tehdejší žhavou novinku, verzovací systém Git. Verzovací systémy slouží k tomu, aby mohlo víc lidí pracovat na jedné věci, a navzájem jeden druhému nepřepisovat obsah pod rukama. 

Čtenáři se samozřejmě bouřili, psali rozhořčené komentáře o tom, jaký to je nesmysl a jak se to nikdy neujme, což by mě samo o sobě nepřekvapilo; vím, že vývojáři jsou v podstatě velmi konzervativní, a pokud něco funguje, nevidí důvod, proč to měnit. Jenže odpor proti Gitu byl nějaký jiný než běžný odpor vůči novinkám. 

Po pár dnech jsem vypozoroval příčinu. Oproti podobným systémům z té doby měl Git jeden zásadní rozdíl: byl decentralizovaný. Což v praxi znamenalo, že systém sám neříkal, kde má být centrum, střed, kde musí být, jak se říká, "zdroj pravdy".

Tohle byl největší problém. Vývojáři byli zvyklí na systémy, které říkaly: "Tady je Jediné Centrální Úložiště Všeho, vy si vezměte, co potřebujete, pracujte na tom, a pak to zase vraťte!" Byly definované role, kdo je za co zodpovědný, byla jasná hierarchie pravomocí. A tohle v Gitu najednou nebylo, či přesněji řečeno: nemuselo být. Mohli jste si to tak nastavit, ale nic vás k tomu nenutilo. Mohli jste mít mnoho úložišť a mnoho správců a docela dobře fungovat.

"Ale to pak nebudu vědět, kde je aktuální verze? Co když někdo někde udělal změnu a já se o tom nedozvím? Přece musí být nějaký hlavní bod, ale když to může být jakýkoli, tak jako by to nebyl žádný! Ne, kdepak, tohle udělá víc škody než užitku, to se nikdy nemůže ujmout, protože to prostě nedává smysl!" 

Nakonec se to většinou naučili zvládnout a z Gitu je dnes pravděpodobně nejpoužívanější systém na správu verzí dokumentů. Ale ty komentáře si dodneška pamatuji. Jako by v těch slovech zazníval strach starší, než si můžeme pamatovat. Strach ze ztráty jistoty, orientace, pevného bodu, strach, který je lidem vlastní bez ohledu na kulturu i vzdělání…

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Pavel Kroh 04.03.2020 08:44
U toho Gitu mi napadlo to samé co p. Augustýna: je hezké že je technologicky tak pěkně decentralizovaný, nicméně drtivá většina jej používá centralizovaně, třeba proto že jí to tak přijde “přirozené” a lepší? Je s podivem že autor nezmínil v této souvislosti blockchain, jak je to prakticky (nikoli teoreticky) s centralizací tam - moc to nesleduji? Jinak mi článek přijde trochu zmatený a plete zdá se mi jablka s hruškami, nebo je alespoň zřetelně neodděluje: jak souvisí “decentralizace” se smýváním rozdílu mezi ”času na práci” a ”času na ’sebe’”? Pracuju už roky jako freelancer, většinou remote, a souvislost tam nezažívám. Nebo jde o dva víceméně nezávislé příklady toho že staré jistoty už neplatí?
Zbyněk Uličník 03.03.2020 19:52
Dobry den, vetsinou nic moc nekomentuju, ale dekuju za hezky napsany clanek o vecech ktere se mi honi hlavou 🙂
Michal Augustýn 03.03.2020 09:52
Nedal ale další vývoj věcí za pravdu právě těm komentujícím pod článkem o Gitu? To centralizované místo je ve většině případů GutHub.com, příp. GitLab.com, a uvnitř firem jejich enterprise varianty (tolik aspoň moje zkušenost).
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru