V době, kdy občané propadají panice, je mimořádně důležité, aby stát vystupoval srozumitelně a budil důvěru ve své kroky. Tváří v tvář koronaviru se to ale Babišově vládě nedaří.

Při pohledu na nízká čísla nakažených v ČR se zdá, že je dobré zachovat klid, virus opravdu většinovou populaci nijak neohrožuje. Zároveň ale můžeme sledovat, jak se státu nedaří dodržovat vlastní strategii. Varovat by nás měly následující symptomy selhání:

Nezajištění ochrany pro pracovníky první linie. Od vypuknutí epidemie v Číně měla vláda dva měsíce na zajištění ochranných pomůcek pro zdravotníky a lékárníky. Vláda ale nereagovala včas a začala je objednávat až po explozi viru v Evropě. První zásilka má teprve přijít a většina lékařů nyní respirátory nemá a neví, jak se k nim dostat. Ve skladech Správy státních hmotných rezerv jsou tisícovky těchto pomůcek, ty ale zatím vláda rozdávat nechce.

Stát má povinnost postarat se o bezpečí také dalších ohrožených skupin. Měl by mít respirátory a dezinfekční gely i pro vážně nemocné děti i seniory a pracovníky v sociálních ústavech. A nemá.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jakub Slavík 09.03.2020 10:56
Chápu, že část opatření je reaktivní, přesto by měl být k dispozici nějaký plán - když se stane tohle, budou připadat tato opatření, když se stane tamhleto (více než x nakažených), zvážíme tamto. Tohle by mělo být dávno zpracováno a přehledně prezentováno veřejně. Takhle to působí celé jako ad-hoc show včetně toho výslechu.
Peter Šebo 08.03.2020 23:33
Ten článek je opravdu hloupý. Situace se vyvíjí každým dnem a postup vlády a ministerstva zdravotnictví je naopak velmi kompetentní. Buďme rádi, že zatím máme jen nekolik desítek potvrzených infekcí a dělejme co se dá, aby to tak zůstalo. To přesně vláda a MZ činí. je to zcela nová situace a reagují velmi dobře. Držme si palce ať s ejim podaří to udržet tak, aby se to nerozjelo jako v Itálii - přes 100 mrtvých za jeden den... Když najednou bude 3000 lidí potřebovat nucenou plicní ventilaci, zkolabuje celé zdravotnictví, lékaři a sestry se budou bát ošeřovat a začnou umírat i ti co žádný koronavirus nemají...
Jan Petracek 08.03.2020 21:12
Je to přesně tak, a navíc si z toho PM dělá PR, je to přehlídka děsivé neschopnosti našeho vedení tváří v tvář skutečnému nebezpečí, které Ken a jeho parta ještě nepoznalo.
Jiří Janus 08.03.2020 16:51
Hygienické stanice nenechávají testovat podezřelé, bez vazby na Itálii. Komunitní přenos se potvrdí, až bude nakažen první domov důchodců. Soukromě se člověk mohl nechat testovat za 1250,- v případě odmítnutí hygienou, pojišťovnu podojí státem schválené lab za 4900 Kč.....
Lucie Marelová 08.03.2020 16:09
Dobře napsáno.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru