Dramatické změny způsobené koronavirem – COVID-19 – jsou všude kolem nás. A vím, že mnohé z nich jsou zneklidňující, působí obavy a zmatení. To je naprosto přirozené. Čelíme zdravotnímu riziku, jaké jsme v našich životech ještě nezažili.

Zatímco se virus šíří dál, nebezpečí roste, a naše zdravotnické systémy, ekonomiky a každodenní životy prochází velkou zatěžkávací zkouškou. Ti nejvíce zranitelní jsou virem nejvíce napadení – hlavně staří a ti, kteří již nemocní jsou, ti kteří nemají přístup ke spolehlivé zdravotní péči, a ti, kteří žijí v chudobě nebo na okraji společnosti.

Sociální a ekonomické výpadky v kombinaci s pandemií a zpomalujícími se ekonomikami ovlivní život většiny z nás na pár měsíců. Ale šíření viru dosáhne svého vrcholu. Naše ekonomiky se zotaví. Do té doby však všichni musíme společně jednat, abychom zpomalili šíření viru. Musíme pečovat jeden o druhého. Je čas na obezřetnost, nikoliv paniku. Vědu, nikoliv stigma. Fakta, nikoliv strach.

I přesto, že byla vyhlášena pandemie, můžeme jí kontrolovat. Můžeme zpomalit přenos viru, zabránit nakažení a zachránit životy. Abychom tak učinili, jsou však nutné bezprecedentní kroky – v osobním životě, na národní a mezinárodní úrovni. COVID-19 je náš společný nepřítel. Musíme vyhlásit viru válku. To znamená, že státy se lépe připraví, zintenzivní a zvýší opatření.

Jak? Implementací efektivních strategií, které pomůžou zamezit šíření; aktivováním a zlepšením krizových plánů; dramatickým zvyšováním testovacích kapacit a péče o pacienty; zajištění nemocnic, co se týče prostoru, materiálu a personálu; a rozvíjením postupů, které pomohou zachránit životy. Každý z nás má také svou zodpovědnost – řídit se lékařskými doporučeními a dodržovat nařízení místních lékařských autorit.

Virus neohrožuje jen obecné zdraví, ale take světovou ekonomiku. Finanční trhy postihla nejistota. Světové dodavatelské řetězce byly narušeny. Investice a poptávka spotřebitelů klesly – s reálným a zvyšujícím se rizikem globální recese. Ekonomové Organizace spojených národů předpokládají, že virus by světovou ekonomiku tento rok mohl stát jeden bilion dolarů  - a možná i více.

Žádný stát to nezvládne sám. Víc než kdy dřív musí vlády spolupracovat na revitalizaci ekonomik, zvýšit veřejné investice, podpořit obchod a zajisit podporu pro lidi a komunity nakažené virem nebo ty, kteří by negativními ekonomickými dopady trpěli nejvíc – včetně žen, které pracují mnohem víc než by měly. 

Tato pandemie nám připomíná naší vzájemnou provázanost. Zabránit dalšímu šíření koronaviru je sdílenou zodpovědností nás všech. OSN, stejně jako Světová zdravotnická organizace, je plně mobilizována.Pracujeme celé dny s vládami a poskytujeme jim odborné vedení jak s nákazou bojovat. 

Jsme v tom společně – a společně se z toho i dostaneme.

Související
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru