Premiér Andrej Babiš pronesl svůj bezkonkurenčně nejlepší projev. Byl neskonale lepší než projev Miloše Zemana. Babiš nedělal trapné věcné chyby jako prezident, který vyzval herce, aby šli rozdávat radost do domovů důchodců, když přitom tam je vstup z pochopitelných důvodů zakázán, a člověk tam spíš než radost, přitáhne smrt. Na rozdíl od Zemana se premiér též do nikoho hloupě nenavážel, neříkal, že opozice má mlčet. Naopak děkoval všem za úsilí, přístup, trpělivost, apeloval na svornost. Babišův projev byl zkrátka o světelné roky více státnický než Zemanův. Můžeme být rádi, že zodpovědnost je nyní na něm, a ne na Miloši Zemanovi. Otazníky - a nemalé - i po projevu samozřejmě zůstaly, ale k nim až nakonec.

V projevu byl správně namixován poměr cukru a biče. Na jednu stranu opakovaně vyjadřovaný obdiv těm, kdo dělají vše pro to, aby se problém povedlo zvládnout (lékaři, zdravotníci, bezpečnostní složky, všichni, kdo šijí roušky, pokladní v supermarketech, dobrovolníci, umělci, důchodci, média atd.), a na druhou stranu tvrdé odsouzení těch, kdo ignorují karanténu. Zvlášť jedna pasáž by se měla tesat. "Frajírci, co mají být v karanténě a klidně si dají společně pivo u dveří hospod, to fakt nejsou žádní hrdinové. Spíš zbabělci, kteří si neumí nic odříct. I když dobře vědí, že touhle svojí frajeřinou můžou nakazit své děti, ženu nebo staré rodiče nebo prarodiče, které koronavirus ohrožuje nejvíc. Vůbec nechápu, jak si takovou nezodpovědnost nejen ke své rodině, ale i zbytku všech našich občanů můžou dovolit."

Někomu to může připadat příliš tvrdé. Například Angela Merkelová se u vědomí toho, že omezení jsou opravdu drakonická, snažila lidi k dodržování karantény motivovat spíš pozitivně. Ale například kanadský premiér Justin Trudeau byl ještě tvrdší než Babiš: "Už toho bylo dost. Jděte domů a zůstaňte doma. To musíme udělat my všichni. A ujistíme se, že se to děje - buď poučením lidí o rizicích, nebo vynucením, pokud to bude potřeba." Babiš nevyhrožoval. Zůstal tak uměřený, jak jen to šlo. Díky za to.

A teď k tomu, co je trochu varovné. Babiš, i když přiznal jisté chyby, se v projevu až příliš chválil a až příliš se z problémů vymlouval. Dvakrát zdůraznil, že "vedeme si velice dobře". Prohlásil, že "jsme jedna z mála zemí, která nepromeškala ten správný čas na zavedení přísných opatření, která zamezí živelnému šíření nákazy… a jedna z nejpřísnějších a nejčasnějších opatřeních zavedla právě naše vláda." Částečně je to pravda. A je to skvělé. Jenže sebechvála se dá pochopit, je-li jejím cílem šíření optimismu, ale už méně, kdy má sloužit jako prostředek bagatelizace problémů a osobního PR.

O což bohužel asi trochu šlo, protože k problému nedostatku ochranných pomůcek, který premiér nejdříve poměrně drze popíral, v projevu řekl jen to, že "se nám bohužel zpozdily dodávky roušek a respirátorů". A to, že jeho vláda, na rozdíl třeba od vlády slovenské, nezajistila ochranné prostředky včas, odbyl tím, že jde o "celosvětově nedostatkové zboží". Je to bohužel jen část pravdy. Ta druhá je, že nedostatek roušek, který je nyní nutné řešit ohromující akcí "šije celé Česko", padá na vrub této vlády, která prostě nezařídila, co měla, a i nyní má s distribucí ochranných pomůcek značné problémy, což vidí každý lékař.

A dál: Když premiér tvrdil, že dělá vše, aby se krize zvládla, dluží lidem vysvětlení, proč u nás tak vázne testování, když je to podle korejských či německých zkušeností klíč ke zvládnutí nákazy. K tomu neřekl vůbec nic.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Miroslav Koula 25.03.2020 01:31
Pěkné shrnutí. Já bych u Merkelové vyzdvihl ještě ten silný moment, kdy mluví, že ty oběti nejsou jen nějaká statistika, ale každý mrtvý je něčí dědeček, babička, otec... Tam se Babiš neopičil, ale jinak mi přijde, že si Babišův tým vzal všechny ty lepší projevy a udělal mu z toho pro něj napsaný výcuc. Ne ž eby to nezaznělo, ale chvíli jsem opravdu slyšel jakoby Merkelovou, jen Babiš ty její úspěšné části více rozváděl, viz třeba poděkování mnohem více skupinám, až mi to přišlo dlouhé... No a onen anonymní komentář se nám snaží nadhodit, že určité kroky jako testování nemají smysl. Pitomost! Zrovna případ Korei a Německa ukazuje, že dokáží podchytit lidi ještě v počátku a bez příznaků a uvést je do karantény. Chápu, že nejsme Německo, ale za 3 týdny jsme otestovali stejné množství případů, jaké Německo dělá za méně, než jeden a půl dne a zde bych nečekal takový rozdíl mezi ČR a Německem...
Martin Mihulka 24.03.2020 21:22
Výborné hodnocení projevu. Děkuji.
24.03.2020 12:40
ty roušky a testy jsou chytlavé, to jo. ale z drobet vyššího nadhledu si přiznejme, že to od začátku nemělo řešení. když půjdeme pár měsíců zpět, zjistíme, že čína uvalila embargo na vývoz roušek hned, jak se to v číně rozjelo. takže dovést z číny roušky by nešlo ani vloni v listopadu. stejně tak by zareagovaly ostatní státy, pokud by zjistiiy, že se od nich valí ve velkém roušky do čech. a co se testů týče, to je též diskutabilní. i kdybychom dnes měli všechny otestované, tak budeme vědět pouze to, kolik lidí to má. stále nebudeme vědět, co s nimi, stejně jako nebudeme vědět, kolik se jich ještě nakazí. je v podstatě jedno, jestli zakážu lidem chodit ven proto, že vím, že jsou nakažení nebo proto, že jim prostě zakážu chodit ven obecně. takže ať je číslo nakažených 1500 nebo 15000, ať už je otestovaných 20000 nebo 200 000, opatření by byla stejná. proto bych se tolik nepiplal v tom, že roušek a testů mohlo být víc.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru