Poprvé po čtvrt století se zdá, že měnová a fiskální politika potáhnou znovu za jeden anticyklický provaz. Okolnosti, za kterých se to děje, však nejsou vůbec příznivé. Bankovní rada ČNB minulý týden kvůli očekávanému útlumu ekonomiky ve spojitosti s pandemií koronaviru snížila úrokové sazby o 0,5 procentního bodu a stejný krok pravděpodobně zopakuje i ve čtvrtek. Vláda mezitím kromě prvních fiskálních opatření na podporu firem, živnostníků i zaměstnanců schválila také novelu zákona, která rozšíří možnosti centrální banky obchodovat s dluhopisy. Mimo jiné jí umožní nakupovat také dluhové cenné papíry s delší splatností, včetně těch vládních. Opatření, které se širší veřejnosti může ve světle ohlášeného bilionového rámce vládní fiskální injekce jevit jako docela nenápadné, však ve skutečnosti může přinést dalekosáhlé následky. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jan Havlíček 24.03.2020 20:18
Věta "Pokud vláda nechce, aby úroky placené za dodatečný dluh vyskočily podobně vysoko, jako tomu bylo v krizovém období roku 2009 a zatížily ještě více už tak napjatý rozpočet, příliš možností jí nezbývá." by si zasloužila trochu rozepsat. Kouknul jsem se na MFCR a kolem 2009 byly výnosy dluhopisů kolem 5,0%-5.5%. To dnes vypadá hodně, ale až do krize byl výnos dluhopisů ČR standardně kolem 3.5% - 4.5% (podle grafů co jsem našel a pár náhodných popisů emisí na MFCR). V době rok po krizi tedy chtěli investoři 1% navíc, protože všude byla strašná nejistota. V r. 2009 jsme měli schodek 195 mld, takže 5.5% z toho je cca 10,7 mld. ročně, čistě za úroky, oproti cca 6,8, kdyby se to dostalo za lidovvých 3.5% jako v nejlepších měsících před krizí. Rozdíl tedy 3,9 mld. ročně. Spíše to dokládá, jak jsou dnes peníze hrozně levné. Po krizi to všechno spadlo pod 2% (tedy pod dlouhodobý inflační cíl ČNB) a tam je to doteď.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru