Kolegové Hampl a Tůma na stránkách HN rozpoutali poměrně bouřlivou diskusi o omezenosti zdrojů a nákladech opatření na kontrolu pandemie Covid-19. Položili správné otázky, ale stále na ně nemáme odpověď, natož abychom podle toho řídili běh věcí příštích.

Problém není čistě český, ale celoevropský. Otestovat všechny v republice je sice finančně možné, šlo by "jen" o desítky miliard korun, ale logisticky zcela neproveditelné. Čím déle však nebude odpověď, umožňující porovnat přímé i vedlejší náklady kontroly pandemie s náklady zdravotními, tím horší ekonomický omyl riskujeme. Budujeme nesmírně drahou preventivní obranu ve formě Maginotovy linie, ale ignorujeme, že třeba jde o taktiku pro jiné bitvy minulého století.

Přitom odpověď již mohla být na stole, bohužel se místo toho buď ekonomové trumfují v pesimistických předpovědích, nebo v částkách, která bude potřeba k obnově ekonomiky. A v tomto kontextu jsou dvě stovky miliard korun deficitu vlastně uměřený údaj.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Honza 31.03.2020 11:57
Tomáš Čermák: Tomáši, vy dobře víte, že nemluvím o tom, že by byl soucit obecně k ničemu. Jsem velmi citlivý člověk a i těch největších bídáků je mi líto a vždy se zamýšlím nad tím, co společnost udělala špatně. Ale tím, že se nebudeme zamýšlet nad ekonomickými dopady, můžeme zlikvidovat moderní zdravotnictví a vrátit se o desetiletí zpět. Všichni víme, že i dnes by mohla být nasazena drahá léčba, která by některým pacientům prodloužila život. A že s rozvojem vědeckého poznání bude rozhodování o tom, koho a jakými prostředky léčit, stále složitější. Pokud ve zdravotnictví ubyde část prostředků, je zjevné, že obecná kvalita péče se sníží a klesne kvalita života a část lidí prostě umře dříve, než by musela, kdyby prostředky neubyly. Podvědomě nechceme nikoho nechat umírat, ale rozum by nám měl říct, že musíme vážit, jaké budou důsledky pro budoucnost. Pánové Lízal/Hampl a Tůma nikde nenapsali, že nemáme jednat humánně. To jim jen podsouváte vy sám. Argument s umírajícími rodiči je neskutečná podpásovka. Je to podobné, jakoby se lékaře někdo zeptal, jestli by dal poslední ventilátor své mamince nebo neznámé ženě. Chtěl bych věřit tomu, že by se lékař rozhodoval podle zdravotního stavu a šance na přežití. Ale asi tušíme, že realita by v některých případech byla jiná.
Tomas Cermak 31.03.2020 00:32
Dobrý večer Honzo, dovolte mi prosím polemizovat s Vaší teorii o soucitu: myslím, že "soucit" MÁ SMYSL, i když nejsou prostředky. Zažil jsem již smrt mnoha pacientů..bohužel..soucit a empatie příbuzných jsou to jediné, co mi a mému kolektivu pomohlo vždy podobné situace přežít..a nezbláznit se z toho. To nás právě dělá lidmi..doufám. Zajímalo by mne, co by pánové Lízal/Hampl/Tůma napsali, kdyby jim v nemocnici na COVID 19 umírali jejich rodiče. Doufejme však, že k tomu nikdy nedojde. Pěkný večer přeji..
Honza 30.03.2020 21:13
Je zajímavé, kolik diskutujících reaguje na něco, o čem autor nic nepíše nebo jeho slova chybně interpretuje tak, aby se vůči nim mohla vymezit. Pan Lízal a janpro1972 mají pravdu v tom, že je podivné řešit problém, o kterém se tak málo ví a neřešit, jaké jsou náklady. Imrich Bodor má pravdu v tom, že testy na protilátky jsou nespolehlivé a nelze je zatím nasadit. Jejich nasazení je ale blízko (týdny, možná i dny). Tomáš Čermák má pravdu v tom, že moderní společnost je postavena na humanitě. Jenže soucit je k ničemu, když chybí prostředky. A pokud budou pokračovat tvrdá opatření, je vysoce pravděpodobné, že zjednodušeně řečeno, zabijí více lidí, než zachrání. Už teď je jasné, že velké části populace způsobí vážné ekonomické potíže. Nevím, proč média nezmiňují každoroční epidemie chřipky, které např. v zimě 2017 zabily v Itálii 25.000 lidí a roky s méně než 10.000 oběťmi jsou spíše výjimečné. Ve Francii a v Británii se zatím neděje nic (může se to změnit), ve Španělsku je situace na hraně. Troufám si tvrdit, že kdyby všechny tyto země fatálně nepodcenily vybavení ochrannými pomůckami, žádná drastická opatření likvidující ekonomiku by se nemusela zavádět. Velká část vědců se přiklání k promoření běžné populace a ochraně starých a nemocných. Promořená populace pak poskytuje automaticky ochranu těm starým a nemocným. A pro ně je potřeba hledat léky a vakcíny. Odhadem stačí promořit 60 % populace, aby nastala kolektivní imunita. Otázka, jaká část populace už vlastně byla zasažena je tak naprosto klíčová. Snad už brzy budeme znát odpověď. Politici to samozřejmě vidí jinak. Umírání lidí jim nedělá dobrou reklamu a tak s klidem zadluží naše potomky, aby si zachránili vlastní kůži. Státnící už totiž téměř nejsou.
Peter Šebo 30.03.2020 20:09
Pane Lízale, neuražte se, ale nemáte tušení o tom k čemu se vyjadřujete. Epidemilogii zjevně nerozumíte, ezponenciální funkci jste asi v životě nevidel a máte lidi co to řídí za idioty... To napadne každého, že by bylo skvělé otestovat desítky a stovky tisíc lidí během týdne a podle toho to celé řídit rozhodovat... Má to jediný háček, že to prostě technicky není možné a ještě chvilku možné nebude... Zatím není není čím testovat tolik lidí a chvíli to potrvá, než to bude možné dělat a celé zorganizovat. Epidemiologické modely jsou neúprosné. Kdyby vláda zprudka nedupla na brzdu poměrně brzy, a neuhrála nám přepotřebný čas na zpomalení této "tsunami" a přípravu nemocnic, které neměly ochranné pomůcky, tak kolem Velikonoc by nám zkolabovalo celé zdravotnictví. Podívejte se do zemí, které váhaly s drastickými restrikcemi (Španělsko, UK, Francie a Velká Británie), co se tam děje. Pusťte si reportáže z jejich nemocnic (na satelitu zprávy, nebo na webu) a pak pište takovéto komentáře.
Michal Koblížek 30.03.2020 15:17
S návrhem na experimentální screening části populace lze jistě teoreticky souhlasit. To není až zas tak převratná myšlenka. Jiná věc je celkově neinformované a neobjektivní vyznění článku. Počet provedených testů se v ČR rapidně zvyšuje. Jejich počet dokonce roste výrazně rychleji než zachycené pozitivní případy. To se podařilo díky 1) včasně přijatým protiepidemiologickým opatřením, které snížili rychlost šíření infekce zhruba na polovinu (viz. Hamáčkův graf z twitteru). To nás uchránilo před lavinovitým šířením infekce. Pokud by vláda nic nedělala tak tu dnes máme již 10 tis. nakažených a testování nebude stíhat. 2) podařilo se zapojit mnoho dalších subjektů, které již minulý týden dostaly urychlenou certifikaci od St. zdravotního ústavu. Počet laboratoří je nyní 72 což výrazně navýšilo celkovou kapacitu systému. Do testování se zapojilo také naše oddělení Mikrobiol. ústavu AVČR. Nadpis "Netestujeme, nevíme, bojíme se" je tedy velmi zavádějící.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru