Říkal se za minulého režimu vtip, že socialismus je trnitou cestou od kapitalismu ke kapitalismu. Dnes se dá pro změnu vtipkovat, že Roman Prymula v čele Ústředního krizového štábu se ukázal být trnitou cestou od Jana Hamáčka k… Janu Hamáčkovi. Po dlouhých třech týdnech organizačních zmatků a experimentování – od vyhlášení nouzového stavu 12. března – vrátila vláda krizové řízení do předepsaných kolejí, takže šéfem štábu bude ministr vnitra. 

Spravedlivě je třeba připomenout, že epidemiolog Prymula, ač plukovník v záloze, je v celé personální rošádě pouhým pěšákem. Politickou odpovědnost za jeho prosazení do čela krizové komise nese premiér Andrej Babiš. Právě šéf hnutí ANO, který v té době hrál na televizních obrazovkách roli neúnavného vojevůdce ve válce proti koronaviru, zabránil standardnímu postupu a neumožnil, aby krizové kormidlo převzal vicepremiér a předseda vládní ČSSD.

Jenže po třech týdnech je situace v Česku jiná. Rapidně přibývá obětí i nakažených, naopak moc neroste počet vyléčených. Přičemž Babiše na obrazovkách ubylo. Nákaza vtrhla do málo připravených domovů pro seniory a vládou cloumají kompetenční spory mezi ministry. Česko už, bohužel, není deklarovaným premiantem v boji s koronavirem a na vedení krizového štábu už začíná místo očekávaných vavřínů padat kritika. A tak dal premiér svému vojáku Prymulovi rozkaz k taktickému ústupu: že prý nejde sedět na třech židlích – štábní, náměstkovské na ministerstvu zdravotnictví, a ještě teď zavádět takzvanou inteligentní karanténu. Babišův odborník povede už jen chytré trasování nakažených, za něž lze ještě sbírat obdiv a potlesk publika, zatímco usednout na rozpálené křeslo šéfa ústředního štábu a tahat z ohně horké kaštany handrkování o roušky a respirátory smí najednou Hamáček. 

Pozdě, ale přece, zaplaťpánbu. Složky vnitra plnily dosud své úkoly dobře, i když se jim premiér i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) svým chaotickým improvizováním pletli pod nohama. Babišovi by ale nemělo být zapomenuto, že vypočítavě odhodil zavedená pravidla krizového řízení a že se za ně jako malý uličník schoval, jakmile se na obzoru objevily průšvihy. Zbytečně se tím ztratila spousta času a energie. Což je ve světle aktuální statistiky Covid-19 v Česku s téměř dvěma desítkami mrtvých, skoro třemi tisíci nakažených a zamořenými domovy seniorů amatérismus přímo trestuhodný.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru