V poločase vedeme 1:0, prohlásil ve velikonočním projevu premiér Andrej Babiš. Má a nemá pravdu. Pravdu má v tom, že si Česko vede v boji se zdravotními aspekty pandemie velmi dobře. Ač země našeho regionu, tedy Polsko, Slovensko i Maďarsko, mají na počet obyvatel ještě méně mrtvých než my, je pravda, že málokde v Evropě zvládají epidemii lépe. Pokud se podaří trend udržet, vyjdeme z toto podle predikce Ústavu zdravotní statistiky v americkém Seattlu do srpna zhruba se čtyřmi stovkami obětí, což je proti situaci ve Itálii, Španělsku nebo Velké Británii, kde se oběti budu počítat v desetitisících, impozantní úspěch.

V čem tedy Andrej Babiš s výrokem, že v poločase vedeme 1:0, pravdu nemá? V tom, že nyní opravdu ještě nejsme v poločase. Samotné vítězství nad epidemií bude jen polovinou celého zápasu. Tou druhou bude zápas proti ekonomickým důsledkům – proti tomu, co Mezinárodní měnový fond už nyní nazývá největším propadem od velké hospodářské deprese ve třicátých letech minulého století. A pokud jde o přípravu na tuto část utkání, budí zatím postup vlády spíš rozpaky.

Marketingově to samozřejmě vypadá hezky. Premiér v projevu pravil, že vláda uvolní na pomoc ekonomice tisíc miliard korun. Zní to velkolepě, ale nejde o nové a ve skutečnosti ani o nijak vysoké číslo. Jde o tu samou částku, kterou kabinet avizoval na úplném začátku. Skládá se ze sta miliard na přímou pomoc, jako je kurzarbait nebo přímá podpora živnostníků, a devíti set miliard v podobě záruk za úvěry. A právě v zárukách je háček. Úvěry budou muset firmy splatit a není jisté, do jaké míry to v podmínkách ekonomického propadu dokážou. Sama vláda podle vicepremiéra Havlíčka počítá s tím, že odepíše třicet procent záruk, což mimo jiné znamená, že předpokládá obrovské množství krachů firem. Velmi vypovídající v této souvislosti je, že podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy považuje 72 procent firem vládní opatření za nedostatečná. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Štěpánka Formánková 13.04.2020 09:30
Výhoda odpuštění sociálního a zdravotního pojištění na určitou dobu by měla i jednu nádhernou vlastnost - zatímco s jakýmkoliv způsobem dodatečného rozdělování peněz se musí vybudovat také aparát pro jejich rozdělování, tak odpuštění odvodů žádný nový aparát nepotřebuje. - Tzn. tento systém státní pomoci vyjde procedurálně výrazně nejlevněji.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
reklama
Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity. Sedmičku si můžete objednat zde.

Víte, že...
  • můžete hodnotit každý článek? Zaujal vás? Nebo byste mu něco vytknuli? Byl krátký, nebo nepřinášel nic nového? Na konci každého článku najdete hodnotící tlačítka.
  • souhrn zajímavých komentářů, technologických zpráv nebo investičních informací naleznete v našich newsletterech, které pro vás připravují editoři a vedoucí rubrik?
reklama
Ještě si přečtěte
Dnes

Luxus v plné rychlosti

Někteří majitelé si jízdu v drahých autech ani pořádně neužijí, protože si je objednávají nikoli...
reklama