Zemřel další pacient či pacientka domova seniorů, tu či onde jsou nakaženy desítky klientů zařízení pro přestárlé… přes veškerá opatření se v Česku opakuje scénář známý z Francie, Itálie, Španělska i Německa. Klienti domovů seniorů patří mezi nejčastější oběti nového koronaviru. 

"Je nesmírně důležité dbát na ochranu staršího obyvatelstva jakožto jedné z nejohroženějších skupin a upravit jim podmínky tak, aby se u nich co nejvíce snížila možnost přijít do styku s nákazou," uvedl koncem března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Úprava podmínek znamená stále větší izolaci, zákaz vycházení i z pokojů a vůbec, když ze seniora uděláme samostatný nedotknutelný ostrov, má jistou šanci, že přežije koronavirus. 

Co ovšem izolace dělá s psychikou lidí, kteří jsou v ústavech od svých blízkých odříznuti leckde už několik měsíců? Protože před pandemií koronaviru v Česku řádila epidemie chřipky a někteří senioři své děti a další blízké neviděli třeba od ledna. 

Izolace znamená, že mají šanci vyhnout se koronaviru, nikoliv to, že přežijí. 

V České republice bylo podle údajů ministerstva práce v ústavech na konci roku 2018 zhruba 57 tisíc lůžek (což víceméně odpovídá počtu klientů). 

To znamená, že padesát sedm tisíc lidí je v zájmu ochrany jejich života a zdraví v totální izolaci, nemohou se vídat se svými blízkými, nemohou se jich dotknout, cítit jejich vůni, mít pocit, že se o ně někdo zajímá či bojí. Obrazovka počítače tyto pocity přenést nedokáže, navíc vzhledem k mentálnímu i fyzickému stavu klientů je často tato forma komunikace nemožná. 

Za "normálních okolností", tedy nikoliv v koronavirové karanténě, jsou lidé žijící v domech seniorů ve výrazně horším psychickém stavu než ti, kteří žijí doma. Podle australského průzkumu z roku 2015 má 52 procent obyvatel domů péče o seniory deprese, špatnou náladu, trpí pocity osamělosti. To samé se týká jen 10–15 procent těch, kteří bydlí ve svém, případně s rodinou.

Kanadský průzkum z roku 2011 ukázal podobná čísla: deprese a pocity osamělosti má 14–20 procent starých lidí žijících doma či v rodině, mezi 12 a 45 procenty seniorů pobývajících v nemocnicích (podle typu onemocnění a jeho prognózy) a v zařízeních dlouhodobé péče se tento podíl pohybuje dlouhodobě nad 40 procenty. 

České relevantní průzkumy – pokud pomineme bakalářské práce založené na zkoumání jednoho domu seniorů – nejsou. Nicméně těžko pochybovat, že by se nálada seniorů v českých ústavech nějak výrazně lišila od těch zahraničních. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Lada Viesnerova 12.04.2020 20:48
Skvěle formulováno! Mluvíme o izolaci ohrožené skupiny lidí, ale vůbec nás nezajímá, jak se ti lidé cítí, zda chtějí být izolováni a takovýmto způsobem chráněni! Záchrana života za každou cenu bez ohledu na ty, kterých se to týká😐
Lada Viesnerova 12.04.2020 20:47
Skvěle formulováno! Mluvíme o izolaci ohrožené skupiny lidí, ale vůbec nás nezajímá, jak se ti lidé cítí, zda chtějí být izolováni a takovýmto způsobem chráněni! Záchrana života za každou cenu bez ohledu na ty, kterých se to týká😐
Helena Chalupova 12.04.2020 20:13
Mluvíte mi z duše. Jak ale přimět ty, co rozhodují, k naslouchání a ke skutečnému zájmu o blaho těch, o nichž rozhodují???
Michal Švanda 12.04.2020 18:28
děkuji vám za tento článek...
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru