23. dubna vláda změnila svůj předchozí harmonogram, který neplatil ani týden, a na chaotické tiskové konferenci (jedné z mnoha) předložila nový, velmi rychlý plán na uvolňování omezujících opatření vůči šíření koronaviru. Mnozí, včetně mne, tento krok přivítali s úlevou, ale je namístě položit si zásadní otázku, zda vláda skutečně ví, co činí, zda postupuje podle nějakého plánu, je si vědoma důsledků a počítá s nimi, anebo jde o "intuitivní" nápad, po kterém budou následovat kroky v opačném směru.

Musím přiznat, že od doby napsání mého článku "Koronavirus, nebo hlad a totalita?" jsem byl naší vládou spíš příjemně překvapen. Až na relativně malý úlet ministra obrany, z něhož on i do věci jistě zasvěcený premiér po zveřejnění v médiích rychle vycouvali, a až na Hamáčkovu snahu poslat "nepracující inteligenci" tak jako v osmačtyřicátém povinně na pole se tady neopakoval maďarský scénář. Jindřich Šídlo tvrdí, že je to z důvodu chaotičnosti rozhodování této vlády. Že by se spíš pohádali na Twitteru, kdo měl zajistit a nezajistil střelivo, že v takové "dělné" atmosféře, jaká mezi ministry panuje, nelze efektivně provést ani puč. Něco na tom bude, já navíc myslím, že se v koronavirové krizi ukázalo, že naše vláda je prostě na opačné straně škály vedoucí od diktatury přes demokracii, kde se ale koná podle nějaké strategie, po populistickou vládu, která následuje veřejné mínění, ať je v ten který moment jakékoliv.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru