Teritorialita neboli místní příslušnost exekutorů opět po jisté době dominuje politicky nabité debatě o potřebných změnách právní úpravy vymáhání pohledávek a exekučního řízení. Změny mají za cíl snížit počet běžících i nově zahajovaných exekucí. A právě v tom teritorialita nepomůže ani o píď. 

Teritorialita je prezentována jako všelék na exekuční pandemii. Z teritoriality se stává politický fetiš. Tato záměrná polarizace debaty je silně iritující, ale nad to je třeba se povznést. Systém vymáhání pohledávek není v Česku nastaven optimálně, ale teritorialita není způsobilá přinést systémové zlepšení, neboť ve skutečnosti neřeší prakticky nic s jedinou výjimkou: přerozdělení exekučního "koláče".  To je neskutečně málo, má-li být výsledkem rozbití stávajícího systému.

Příznačné je, že žádný z návrhů na zavedení místní příslušnosti není opřen o jakoukoli analýzu dopadů této dalekosáhlé změny. Podporovatelé teritoriality "věří" v pozitivní dopady zejména pro dlužníky a mluví o nutnosti zpřetrhat "klientelistické vazby" mezi velkými exekutorskými úřady a některými věřiteli. Ale ani pro toto své přesvědčení nemají žádný analytický podklad. Ocitáme se tak v oblasti, kterou soukromě označuji jako pocitové zákonodárství, což je u takto zásadního zásahu do právního řádu nesmírně alarmující. 

Pokud chceme s exekucemi opravdu pohnout, bavme se třeba o zastavování exekucí, pokud jsou po nějakou dobu bezvýsledné. Vraťme do hry rychlejší daňově účinné odepisování problematických pohledávek. Mluvme i o chráněném účtu, ale mluvme o něm racionálně a zkusme se tak dobrat realizovatelné, srozumitelné a fungující úpravy. Nenechme si servírovat placebo v podobě teritoriality.

Související
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru