Zákon o mimořádných opatřeních, který rozšiřuje a zpřesňuje pravomoci ministerstva zdravotnictví při koronavirové epidemii, vláda na čtvrtečním zasedání schválila. Sdělil to vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání kabinetu řekl, že sněmovna předpis projedná v řádném procesu se zkrácenými lhůtami, nikoli ve stavu legislativní nouze.

Předpis s omezenou účinností do konce roku tak nevyřeší platnost aktuálních opatření i po konci nouzového stavu, který trvá do 17. května. Plán kabinetu pro rozvolňování omezení končí až 25. května. K otázce dalšího prodloužení nouzového stavu vláda žádné rozhodnutí nepřijala, uvedl Hamáček. Podle Vojtěcha bude ministerstvo zdravotnictví v přechodném období mezi koncem stavu nouze a účinností dočasné legislativy regulovat činnosti skrze mimořádná opatření.

Zákon o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění covid-19 má podle navrhovaného textu platit v klíčových pasážích do konce roku. Jeho cílem je dočasně doplnit předpis o ochraně veřejného zdraví, který bude nadále obsahovat obecná ustanovení. Opatření by mohl resort vydávat po předchozím souhlasu vlády a jen v nezbytném rozsahu na nezbytnou dobu, v odůvodnění musí vysvětlit aktuální epidemiologická rizika. V případě hrozby prodlení může resort opatření nařídit sám, ale pokud by je vláda do 48 hodin nepotvrdila, pozbyla by platnosti.

Ministerstvo zdravotnictví by mělo podle návrhu do konce roku kvůli likvidaci epidemie či při nebezpečí jejího opětovného vzniku mít možnost nařídit mimořádné opatření s celostátní působností, kterým přikáže určitou činnost či zakáže nebo omezí některé služby. Návrh zmiňuje oblasti veřejné dopravy, obchodu a výroby, obchodní centra, kadeřnictví a obdobné služby, koupaliště, hromadné akce či vysoké školy.

Resort by měl také dostat možnost přikazovat zdravotnickým zařízením, aby vyčlenila potřebné kapacity na boj s epidemií. V pravomoci ministerstva by měl být i možný zákaz či omezení návštěv v nemocnicích či zařízeních sociálních služeb a příkaz používat ochranné a dezinfekční prostředky. Předpis počítá s až třímilionovou pokutou při přestupcích proti ministerským opatřením.

Na projednání návrhu zákona v řádném procesu se zkrácenými lhůtami se podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky ve středu shodly opoziční strany. Piráti by ale podle středečního vyjádření šéfa jejich poslanců Jakuba Michálka projednání v legislativní nouzi umožnili, aby nevzniklo přechodné období mezi koncem nouzového stavu a začátkem účinnosti zákona. Stejně se vyjádřil také předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Podle Vojtěcha by do 30. září měla být připravena komplexní revize legislativy v souvislosti s epidemií. Týkat se to má ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, krizového zákona i zákona o ochraně veřejného zdraví, řekl ministr. Kabinet ve čtvrtek uložil ministerstvu vnitra zpracovat návrh změn krizové legislativy, uvedl také Hamáček.

Stát chystá druhou část chytré karantény

Chystá se druhá část projektu chytré karantény, který byl testován od začátku dubna a plošně spuštěn 1. května. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zapojena do ní bude mobilní aplikace eRouška nebo sdílení polohy skrze Mapy.cz, vznikne i velké call centrum.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se strategie změní z plošných opatření na lokální zásahy. "První vlnu epidemie jsme zvládli, musíme se připravovat na druhou," řekl. Klíčová je podle něj rychlost. Je to i o odpovědnosti každého z nás a využití technologií, které jsou dnes k dispozici, doplnil ministr.

Využití dat z mobilů nebo od pondělí z platebních karet od bank je podle vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurilly dobrovolné, nakažený s tím dává souhlas. Aplikaci eRouška, která je od pondělí dostupná i pro mobilní telefony s operačním systém iOS, si dobrovolně stáhlo 180 tisíc lidí. Podle Vojtěcha je klíčovou součástí chytré karantény. "Může velmi cíleně zjistit kontakty pozitivního pacienta," uvedl. Aplikace data nikam neposílá, jen si pomocí technologie bluetooth pamatuje další mobily s nainstalovanou eRouškou a na vyžádání hygieniků je může majitel telefonu odeslat. Svoji polohu v aplikaci Mapy.cz sdílí podle Dzurilly téměř 1,2 milionu lidí.

Základem boje s epidemií bylo i před spuštěním chytré karantény podle Hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové epidemiologické šetření, tedy rozhovor pracovníka hygieny s nakaženým k odhalení místa, kde se nakazil, a jeho kontaktů. Jeho součástí může být i vzpomínková mapa vytvořená po souhlasu z dat mobilního telefonu. Hygienici jich zatím vytvořili jen asi stovku, podle Rážové je to proto, že v době plošných zákazů není pro pacienty obtížné si i bez dat z mobilu vzpomenout, kde se pohybovali. "Teď není problém si vzpomenout, s kým jsme se potkali cestou do práce a z práce. Ve chvíli, kdy uvolníme opatření, bude tento nástroj více používán a více užitečný," dodala Rážová s tím, že dosud bylo nejdůležitější, aby se hygienici naučili s novinkou zacházet. Na rozdíl od sdílení dat z mobilů je rozhovor s hygienikem ze zákona povinný, lidé musí říct, s kým se setkali.

Cílem projektu je do tří dnů odhalit možné rizikové kontakty každého nakaženého, ty poslat do karantény a za několik dní, kdy bude možné virus testem odhalit, je otestovat.

Podle náměstka ministra zdravotnictví a šéfa řídícího týmu chytré karantény Romana Prymuly je přínosem i sdílení dat v reálném čase. "Data se denně analyzují, každý den ráno si říkáme, kde vzniká nějaké potenciální ohnisko. V tuto chvíli to jsou dominantně velká města a dílčí epidemie vznikají v pohraničí s Německem," řekl Prymula. Systém zastřešující 80 softwarů z laboratoří a 14 různých systémů krajských hygienických stanic sdílí data online a podle Prymuly umožní například řídit kapacity pro testování.

"V tuto chvíli je plán testovat i různá ohniska a rizikové skupiny," uvedl Prymula. Testovat by se nově měli lidé i preventivně, například chroničtí pacienti nebo pracovníci lůžkových zařízení sociálních služeb, kteří jsou dosud testováni jen rychlotestem na protilátky a nově se mají podrobit testu PCR z výtěru z nosohltanu. "To znamená, že máme 4 až 4,5 tisíce testů denně navíc. Postupně chceme kapacitu zvedat. Náš plán je na podzim až k 30 tisícům testů," dodal náměstek. Momentálně zdravotníci provádějí ve všední dny sedm až devět tisíc testů, o víkendu je to méně.

Vojtěch také uvedl, že zhruba od poloviny června by lidé nemuseli při pobytu venku nosit roušky či jinou ochranu dýchacích cest. Povinné by zůstaly v MHD, případně dalších uzavřených prostorech. "Roušky se nepochybně osvědčily, jsou pro to jasné důkazy z řady studií," uvedl náměstek Prymula. Rozvolnění podle něj musí být systematické. "Je jasné, že nikdo nebude chtít, abychom chodili izolovaně po lese v roušce. Nejdéle v měsíci červnu dojde asi k finálnímu řešení v této oblasti. Potřebujeme k tomu data," řekl.