Informací je příliš mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Zde je výběr všeho, co se tento týden vyplatilo číst, sledovat nebo poslouchat podle mě, Jana Kubity, editora Hospodářek.

- "Já bych chtěl, abychom žili normálnější život, ale to ještě nebudeme. Virus nezmizel, on tady bohužel je, někde nad námi. Musíme si uvědomit jednu věc: Pokud se dostaneme do nějaké kritické situace, tak nás znovuzavádění opatření bude poměrně hodně obtěžovat. Já bych navrhoval, aby lidé žili v nějakých menších komunitách. Že se budou například stýkat tři rodiny a další komunikace moc nebude. V této formě se to dá udržet kontrolovaně."

- A zatímco v našem rozhovoru se nám ředitel ČEZ snaží namluvit, že koronavirus ukázal, že nezbytně potřebujeme další "jádro", "například v Německu to paradoxně vedlo k tomu, že svou pozici ještě více upevnily zelené zdroje energie, které jsou v rámci výroby flexibilnější". Vyberte si prosím.

- A také je dobré vědět, kde chce stát na ty nové bloky vzít ty spousty miliard. Není od něj zrovna hezké, že by to mohlo být z nové "jaderné daně".

- "Hroznové víno jsme si s dcerou nekoupily už několik let, je to pro nás exkluzivní ovoce," raduje se nad darovaným nákupem Jaroslava K. Pojďte se podívat, jak se žije matce samoživitelce. Reprezentantce jedné z nejzanedbanějších sociálních skupin v Česku.

- Ve Španělsku, ale i jinde se kvůli krizi chystají zavádět tzv. nepodmíněný příjem. Těm nejchudším to pomůže udržet si nějakou ekonomickou a sociální úroveň a může to zabránit těm nejzoufalejším, aby se například uchylovali k volbě extremistů. A v Česku? "Jsem přesvědčena, že není vhodné zavádět nepodmíněný příjem v Česku, protože máme rozvinutý sociální systém s vhodně zacílenými nástroji, které dokážou pokrýt nejrůznější sociální situace," řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Hm, docela by mě zajímalo, co si při čtení téhle moudrosti myslí třeba právě matky samoživitelky.

- Tři významné české ekonomky říkají: "Dvouměsíční ochromení se v české ekonomice projeví na léta dopředu a pomoc státu je spíše pomalá..."

- Při četbě tohoto rozhovoru mě napadá, jestli už to někteří reprezentanti naší moderní civilizace trochu nepřehánějí. Anebo možná už naši civilizaci tolik nestíhám já sám.

- "Řežeme si pod sebou větev, místy už je poušť".

- A k tomu: "Česko je uprostřed ekologické katastrofy".

- Proč byl Islámský stát tak atraktivní i pro muslimy z Evropy? Odpověď lze najít kupodivu na Netflixu. Anebo tady u Martina Nováka.

- Do věčných lovišť odešel pan Miloslav Stingl. Nejvíc jsem toho v životě nacestoval asi právě s ním. K jeho památce zde třeba jedno hezké povídání.

- Největší kauza týdne je bezesporu angličtina ministryně financí Aleny Schillerové. Reportér HN Ondřej Houska odhalil, že je v jejím případě velmi slabá. Což by mohlo být prostě jen trapné, ale ono je to důležité, protože právě v těchto pandemických týdnech spolu ministři financí EU jednají přes videokonference, kde se nepoužívají tlumočníci. A paní ministryně proto potřebuje zastoupení. Celá věc hezky vyvrcholila pokusem CNN Prima News paní ministryni otestovat. Reportérka položila dotaz v angličtině a paní Schillerová utekla. Bod pro novou zpravodajskou televizi. Velmi zajímavá debata se ale následně odehrála v tomto vlákně. Bylo to etické? Dohadují se František Lutonský a Alexandr Mitrofanov a mnoho dalších. A vřele to doporučuji.

- A na závěr dnes jedna nádhera. Přál bych si to někdy vidět na vlastní oči. (A na tento tip mě upozornil náš skvělý newsletter Sedmička, takže na něj chci upozornit zase vás.)

Dobré čtení a hezký víkend přeji. A také pevné zdraví.
jk

Jan Kubita

Kubitovo čtení každý pátek do vaší pošty