Zjistit, co se vůbec děje na trhu nemovitostí, a pokusit se odhadnout, co se bude dít v následujících měsících, je pro mnoho lidi klíčové. Hraje se například o to, jestli zaplatí za byt a na hypotéce o stovky tisíc korun více, či méně, když koupí byt teď, nebo později. Zároveň je ale takový odhad složitý. Developeři většinou očekávají v následujícím roce stagnaci cen či mírný pokles. Někteří ale předpovídají i lehký růst, a to zejména v Praze. Podobně rozpolcené jsou i názory oslovených zástupců realitních fondů nebo realitních makléřů.

Proto je teď ta správná chvíle podívat se na data a sestavit předpovědní model. Česká národní banka takovou možnost otevřela ve čtvrtek, když ve své zprávě o inflaci poskytla odhady vývoje klíčových ekonomických ukazatelů na následující dva roky. Navíc nabídla několik scénářů. Data jsme využili a odhadli, kam ceny půjdou při relativně mírné krizi i při naplnění černého scénáře.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Honza 18.05.2020 17:03
A pokud přijde konec světa, budou byty zadarmo. Je v pořádku hledat korelace mezi cenou bytů a ekonomickým vývojem, ale ty prognózy o dalších vlnách virové infekce jsou věštěním z křišťálové koule.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru