Pohoršení z netransparentní změny podmínek pro existující solární elektrárny, kterou vláda provedla na svém neveřejném zasedání a aniž by to alespoň avizovala v programu, je oprávněné. Zaniklo v něm však také to, že v novele zákona o podporovaných zdrojích bylo zároveň schváleno zavedení podpory pro nové projekty obnovitelných zdrojů, zejména větrných elektráren. Pokud změna projde parlamentem, je šance, že v následujících letech skončí stagnace výroby elektřiny z tohoto čistého domácího zdroje. Nová pravidla se bohužel nevztahují na nové fotovoltaické projekty a další rozvoj čisté energetiky plánuje stát brzdit pomocí nízko nastavených cílů pro obnovitelnou elektřinu v Národním klimaticko-energetickém plánu Česka. Přesto bude zákon dalším malým krokem vpřed. Pokud k tomu stát dobře využije desítky miliard nabízené Česku z tzv. Modernizačního fondu Evropské unie a nebude házet klacky pod nohy lidem plánujícím osázet si střechu fotovoltaickými panely, pak začne i čerpání nejlépe dostupného zdroje energie - tedy slunce.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Tomáš Válek 19.05.2020 18:23
Opět zelený demagog. Srovnávat Indii ležící o dost víc na jih, několikanásobně větší, která má navíc nedostatek elektřiny, takže staví vše včetně uhlí, je velmi poměrné. Čína to stejné. Texas má na vítr ideální podmínky a je na naše poměry liduprázdný. Ale věřit Vám potom, co chválíte Polsko a Maďarsko nemůžou snad ani Zelení...
Petr Mareš 19.05.2020 15:27
Pane Koželuh, pokud při boji za obnovitelné zdroje používáte lži, tak se za mě zcela diskvalifikujete z diskuze. Můžete doložit, že u jaderné elektrárny bude stát v našich podmínkách 6x tolik než výroba ve VTE? V Německu se soutěží parky na severu, kde jsou lepší podmínky než zde za 50-60E za MWh, z toho mi vychází cena jaderné energie 300E za MWh, což je samozřejmě nesmysl.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru