Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) v 1. čtvrtletí meziročně o dvě procenta a mezičtvrtletně o 3,3 procenta.

První odhady z poloviny května přitom hovořily o meziročním snížení o 2,2 procenta a mezičtvrtletním o 3,6 procenta. Navzdory revizi ale stále jde o největší pokles české ekonomiky od začátku roku 2010, uvedl v úterý ČSÚ.

Výsledky ovlivnila pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření. Podle statistiků byl negativní vývoj HDP způsoben hlavně nižší tvorbou kapitálu a poklesem zahraniční poptávky. "Z pohledu tvorby hrubého domácího produktu došlo k propadu hrubé přidané hodnoty o 1,3 procenta. Největší pokles byl v odvětvích obchodu, ubytování, pohostinství a dopravy," sdělil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Ve zpracovatelském průmyslu klesla hrubá přidaná hodnota (HPH) o 3,4 procenta, v obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství téměř o pět procent.

Dařilo se naopak stavebnictví, informačním a komunikačním činnostem a také veřejné správě, vzdělávání a zdravotní a sociální péči.

Na meziročním poklesu hrubého domácího produktu se investiční výdaje podílely odpočtem 1,4 procentního bodu a zahraniční poptávka odpočtem půl procentního bodu. Pozitivně pak přispívaly rostoucí výdaje vládních institucí. HDP představuje celkovou peněžní hodnotu všech výrobků a služeb vytvořených na určitém území za dané období.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly meziročně o 2,1 procenta a mezičtvrtletně o 0,2 procenta. Výdaje domácností se proti stejnému čtvrtletí minulého roku nezměnily, proti předchozímu čtvrtletí reálně klesly o dvě procenta. "Oslabila především spotřeba předmětů s dlouhodobou a střednědobou trvanlivostí," uvedl ČSÚ. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí se zvýšily meziročně o 7,1 procenta a mezičtvrtletně o 5,2 procenta.

"Celková zaměstnanost se oproti předchozímu čtvrtletí nezměnila, meziročně klesla o 0,5 procenta," dodali statistici.

Podle analytiků dno ekonomické aktivity nastane v letošním 2. čtvrtletí, kdy pokles ekonomiky podle nich bude pravděpodobně dvouciferný.

V posledním čtvrtletí loňského roku rostl hrubý domácí produkt meziročně o dvě procenta, mezičtvrtletně pak stoupl o půl procenta.

Vývoj hrubého domácího produktu (v procentech):

Období Meziročně Mezičtvrtletně
1. čtvrtletí 2018 + 4,1 + 0,5
2. čtvrtletí 2018 + 2,2 + 0,6
3. čtvrtletí 2018 + 2,4 + 0,6
4. čtvrtletí 2018 + 2,6 + 0,9
1. čtvrtletí 2019 + 2,8 + 0,6
2. čtvrtletí 2019 + 2,7 + 0,5
3. čtvrtletí 2019 + 2,5 + 0,4
4. čtvrtletí 2019 + 2,0 + 0,5
1. čtvrtletí 2020 - 2,0 - 3,3

Zdroj: ČSÚ

Pokles ekonomiky v 1. čtvrtletí odpovídal odhadům ČNB

Pokles ekonomiky v prvním čtvrtletí byl zcela v souladu s odhady České národní banky v její aktuální prognóze. Uvedl to v úterý ředitel sekce měnové centrální banky Petr Král. 

"Odchylky skutečnosti od prognózy ve vývoji jednotlivých výdajových složek se přitom vzájemně kompenzovaly, přičemž i individuálně byly v kontextu bezprecedentní situace velice mírné," uvedl Král.

Meziroční růst spotřeby domácností se podle Krále ve shodě s odhady ČNB zastavil. Pokles hrubé tvorby kapitálu byl ve srovnání s odhady výraznější. Čistý vývoz naopak poklesl méně, než ČNB odhadovala. Spotřeba vlády si podle očekávání udržela svižný meziroční růst, když vzrostla ve srovnání s odhady ČNB výrazněji.

"Zveřejněná data dle očekávání svědčí o výrazně negativních dopadech koronavirové pandemie a s ní souvisejícího poklesu zahraniční poptávky a přijatých vládních karanténních opatření na tuzemskou ekonomiku," uvedl Král. Dodal, že v souhrnu se hrubý domácí produkt v letošním roce výrazně sníží a ani přes postupné obnovení růstu nedosáhne ekonomická aktivita do konce příštího roku předpandemické úrovně.

Podle analytiků bude vývoj ekonomiky ve 2. čtvrtletí ještě horší

Nejnovější data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen předzvěstí ještě horšího vývoje ekonomiky ve druhém čtvrtletí, kdy se plně projevila opatření proti šíření koronaviru. Ve druhém čtvrtletí tak může být podle analytiků propad ekonomiky až dvouciferný. Zároveň data za první čtvrtletí nevedla k výraznému přehodnocení vývoje ekonomiky za celý rok.

Analytici nadále letos čekají pokles HDP mezi šesti až deseti procenty, přičemž většina odhadů počítá se zhruba sedmiprocentním poklesem.

"Na sestupné fázi bylo české hospodářství před nástupem koronakrize, avšak necelé tři týdny restrikcí a dobrovolných odstávek stáhly ekonomiku do hluboké recese. A to ještě budou výsledky prvního čtvrtletí vypadat skvěle proti tomu, co nás čeká za čísla ve druhém čtvrtletí," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Počítá tak letos s desetiprocentním propadem ekonomiky.

"Struktura poptávky i produkce potvrzuje, že opatření proti pandemii nebyla jedinou příčinou propadu v dynamice HDP. Česká ekonomika se dostala na konec svého investičního cyklu a tvorba fixního kapitálu by propadla i bez pandemie," upozornil hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek. Pro Česko i celou Evropu podle něj platí, že hlavní náraz zažívají ekonomiky nyní v druhém čtvrtletí, kdy ale zároveň také již podle něj dochází k odrazu od dna.

"České hospodářství nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících. Ani po uvolnění restrikcí však nebude návrat na standardní fungování jednoduchý. Lze proto očekávat, že ekonomický výkon ve druhém čtvrtletí bude zasažen ještě mnohem výrazněji a pokles HDP s velkou pravděpodobností dosáhne dvouciferných hodnot," uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Ten za celý letošní rok čeká pokles ekonomiky o 7,6 procenta.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že propad ekonomiky v samotném březnu byl přes deset procent a v posledních týdnech března až čtvrtinový. "Vzhledem k tomu, že duben byl restrikcemi zasažen téměř celý a květen se vracel k normálu také relativně pomalu, je patrné, že pokles tuzemské ekonomiky v 2. čtvrtletí bude dvouciferný," uvedl.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka dno ekonomického propadu nastane ve druhém čtvrtletí, kdy lze očekávat až dvouciferný pokles. "Ve druhé polovině roku dojde k oživení domácí ekonomické aktivity, ale rychlý návrat produkce na předkoronavirové úrovně lze téměř s jistotou vyloučit. Na předkoronavirové úrovně produkce se do konce letošního roku rozhodně nedostaneme," uvedl.