Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o osm procent na 115 700 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo posledních sedm měsíců zhruba stejné. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci dubna meziročně klesl o 6,6 procenta na 5392. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte, které má k dispozici ČTK.

Do přímé nabídky developerů přibylo v březnu a dubnu 965 bytů v 15 projektech. Počet bytů meziročně klesl zhruba o pětinu.

Nejdražším pražským obvodem zůstává Praha 1 s průměrnou cenou 194 200 korun za metr čtvereční bytové plochy. Nejlevnější je Praha 9 s průměrem 102 900 korun. Meziročně ceny nejvíce vzrostly v Praze 3, více než o čtvrtinu. Naopak nové byty meziročně zlevnily v Praze 8, o 1,4 procenta.

V porovnání se stavem na konci února vzrostly v hlavním městě ceny v průměru o procento. Nejvíce v Praze 8 (o 5,3 procenta). Ceny klesly ve čtyřech městských částech, nejvíce v Praze 4 (o 3,6 procenta).

Téměř dvě pětiny bytů v nabídce developerů patřily do kategorie 2+KK. Následovaly byty 3+KK (26 procent), 1+KK (22 procent) a 4+KK (deset procent).

V březnu a dubnu developeři v Praze prodali 454 nových bytů, meziročně zhruba o dvě pětiny méně. Nejvíce patřilo společnosti Finep (84), následovaly Central Group (64), Moravská Stavební - Invest (32), Trigema (29) a Star Group (27).

Praha v posledních letech čelí bytové krizi. Nedostatek bytů vyvolal prudký růst cen. Podle dřívější studie Deloittu ceny bytů v Praze ani v krátkodobém horizontu výrazně neklesnou, po odeznění krizových opatření proti šíření koronaviru budou dále růst. Ani v minulé krizi po roce 2008 byty výrazně nezlevnily. Jak uvedli analytici Deloittu, developeři spíše omezí nabídku, než aby prodávali se ztrátou.