Od 15. června už nebudou lidé muset mít venku roušky ani v případech, kdy budou blízko u sebe. Nově bude také povolen prodej občerstvení na trzích či švédské stoly v restauracích. V tiskové zprávě to v pátek oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

K dalšímu zmírnění preventivních opatření proti šíření koronaviru podle úřadu přispěla příznivá epidemiologická situace.

Povinnost používat venku roušku či jiné zakrytí nosu a úst zavedla česká vláda kvůli pandemii koronaviru od 19. března.

Ke zmírnění tohoto opatření přistoupil kabinet už 25. května, od kdy mohou lidé venku odložit roušky, pokud zachovají od ostatních aspoň dvoumetrový odstup. Od příštího pondělí již ale roušku mít nemusí ani při menším odstupu.

"Nadále však ještě nějakou dobu zůstává v platnosti nošení roušek ve všech vnitřních prostorách staveb a v prostředcích veřejné dopravy," sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Povinné zůstanou roušky i při účasti na venkovních hromadných akcích, pokud při nich nelze dodržet odstup od ostatních lidí aspoň 1,5 metru.

Nově však bude moci hromadné akce od 15. června navštívit za určitých podmínek více lidí než aktuálně povolených 500, a to až 2500. Týkat se to bude areálů, které lze rozdělit na více sektorů, tedy třeba sportovních stadionů se sektory s vlastním vchodem i zázemím. Pořadatelé mohou využít až pět sektorů, z nichž v každém může být až 500 lidí. Účastníci akcí se ale podle ministerstva nesmějí pohybovat mezi sektory a musí dodržovat odstup nejméně 1,5 metru od lidí, kteří nejsou z jejich domácnosti.

U hromadných akcí ve vnitřních prostorách, s výjimkou hledišť kin, divadel nebo koncertních sálů, platí stále povinný odstup dva metry i povinnost nosit roušku. Kina či divadla ale mohou nově nabízet občerstvení, ačkoli diváci dál nebudou moci konzumovat žádné potraviny a nápoje přímo v hledišti. "Toto opatření je třeba stále respektovat, jelikož divadla i kina mohou využívat plnou kapacitu hlediště a není povinné dodržovat dvoumetrové rozestupy mezi diváky," uvedl vedoucí pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar.

Potraviny určené k bezprostřední konzumaci mohou být od pondělka prodávány již také na farmářských a ostatních trzích. Zákazníci však musí dál dodržovat odstup nejméně dva metry. Restaurace budou moci nově nabízet občerstvení formou švédských stolů, provozovatelé wellnessu mohou otevřít parní sauny a koupaliště mohou spustit atrakce s proudící vodou.

Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě zrušila mimořádná opatření zavedená kvůli šíření koronaviru na Karvinsku. Povolila akce nad 100 lidí i návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Města a obce v okrese Karviná už rovněž nemusí pravidelně provádět dezinfekci veřejných prostranství. Zrušení opatření v pátek KHS oznámila na svých internetových stránkách.

Polsko otevřelo hranice

Polsko dnes po třech měsících otevřelo své hranice se sousedními zeměmi, které jsou členy Evropské unie. Na hranicích s Českem, Slovenskem, Německem a Litvou se již nebude lidem kontrolovat teplota a pro unijní občany odpadá i povinnost dvoutýdenní karantény, informovala agentura DPA. Kontroly na hranicích s Ukrajinou, Běloruskem a ruskou Kaliningradskou oblastí zůstávají.

České ministerstvo zahraničí v pátek upozornilo, že v sobotu ještě nebudou moci Češi cestovat do Polska a zpět zcela bez omezení. Teprve v pondělí totiž skončí povinnost prokázat se při návratu negativním testem na koronavirus, nebo nastoupit do 14denní karantény. Při cestě z polského Slezského vojvodství, které sousedí se severní Moravou a které je považováno za území s vysokým rizikem koronavirové nákazy, budou negativní testy povinné i po 15. červnu.

Mezi nejrizikovější země nyní patří kromě této části Polska sousedící s Moravskoslezským krajem ještě Portugalsko a Švédsko. Při cestě z těchto oblastí vyžaduje Česko negativní testy na covid-19 od cizinců i českých občanů. Většina evropských zemí, včetně většiny Polska, spadá podle ministerstva zdravotnictví do kategorie s nízkým rizikem nákazy. Při cestě z nich nepotřebují testy Češi ani cizinci.

Ještě na začátku června řadilo ministerstvo celé Polsko do zemí s nízkým rizikem nákazy. Slezské vojvodství z této kategorie nyní úřad vyňal podle Renaty Povolné z tiskového oddělení resortu kvůli skokovému nárůstu počtu nakažených.

Kromě zemí s vysokým rizikem nákazy koronavirem uvádí ministerstvo také dva státy se středním rizikem, a to Belgii a Velkou Británii. Při cestě z těchto zemí do České republiky musí mít negativní testy na covid-19 pouze cizinci. V případech, kdy lidé negativní test nemají, musí být po příjezdu 14 dní v karanténě.

Polsko od 13. června ukončuje kontroly na hranicích s Českem, Slovenskem a Německem, které zavedlo kvůli pandemii koronaviru. Do země tak bude možno vstoupit na všech pozemních hranicích bez udání důvodu, aniž se na příchozí bude vztahovat povinná karanténa. Až do pondělí ale stále platí při cestě z celého Polska do Česka povinnost prokázat se při návratu negativním testem na koronavirus, nebo nastoupit do čtrnáctidenní karantény.

Česko povinnost prokázat se negativním testem zrušilo zatím pouze pro cesty do Rakouska, Maďarska a na Slovensko. U většiny zemí Evropské unie tato povinnost odpadne v pondělí, kdy Česko začne uplatňovat takzvaný semafor pro hodnocení rizika nákazy v jednotlivých státech.

"Parametry a kritéria tzv. semaforu vychází z hodnocení epidemiologických kritérií pro každou zemi. Kritériem je počet nakažených osob na 100 000 obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje českým občanům sledovat před vycestováním vývoj epidemiologické situace v daných zemích,"
sdělila Povolná z tiskového oddělení ministerstva.

Vnější hranice EU zůstávají zatím uzavřené. Členské země očekávají, že by se mohly začít postupně otevírat od července pro vybrané státy.