SARS-CoV-2, lidově koronavirus, infekční agens stojící za nemocí covid-19, je v Evropě, zdá se, na ústupu. Na základě dat, která ukazují pokles nově infikovaných jedinců, přistupují vlády jednotlivých evropských zemí k rozvolňování protiepidemických opatření. Tato opatření zahrnovala hlavně karantény různého typu a měla za cíl zpomalit postup infekce, aby se zabránilo přetížení zdravotnického systému. Různé země v Evropě přijímaly tato opatření v různou dobu a s rozdílnou intenzitou. U nás byla opatření přijata brzy a byla poměrně striktní, což jistě vedlo k záchraně mnoha lidských životů. Vláda k nim bezpochyby přistoupila na základě znalostí chronických problémů našeho zdravotnictví, které by větší vlnu epidemie zvládalo jen s velkými obtížemi.

V sebevědomějším Německu si mohli dovolit volnější opatření, protože i přes poměrně velký počet nakažených zvládli udržet epidemii pod kontrolou, a to nejen díky robustní zdravotní péči (v příhraničních oblastech často zajišťované pendlery z řad českých zdravotníků), ale i díky rozsáhlému testování. V Británii a Belgii naopak protiepidemická opatření přijali pozdě a musela být o to tvrdší. Itálie a Španělsko byly nemocí zasaženy velmi tvrdě a velmi brzy, ale i zde drastická karanténní opatření nakonec umožnila nemoc zvládnout. Jedinou zemí v Evropě, která se tedy i nadále potýká s vysokým množstvím nově nakažených jedinců, je Švédsko, které se rozhodlo karanténní opatření co nejvíce omezovat a spíše je doporučovat než nařizovat. Osobně musím přiznat, že mě to velmi mrzí, protože švédská cesta se mi velmi líbila a doufal jsem, že bude úspěšná a bude sloužit jako vzor k zvládnutí podobných situací v budoucnu. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru