Ideálem politika se dnes pro výraznou část veřejnosti, ale rovněž médií, stal vševěd, který díky letům stráveným v politice nabyl specifických znalostí, jimiž "běžný občan" ani politická konkurence nedisponují. A sebeprezentace politiků jako "neomylných vševědů", na niž veřejnost přistoupila, spustila efekt, kdy jednou z největších "chyb" politika je přiznání nevědomosti. Spin doktoři a političtí marketéři tak kromě výuky řeči těla politikům vytrvale opakují, že před veřejností nesmí přiznat neznalost. Na druhé straně je témat, statistických dat apod. tolik, že si je přirozeně ani insideři včetně politiků nemohou pamatovat. Výsledkem pak jsou četné fabulace, chyby v prezentovaných údajích apod. A je přirozeně těžké rozlišit, kdy se jedná o nezáměrná zkreslení, způsobená urputnou snahou nedeklarovat neznalost, protože veřejnost ji neodpouští a očekává omnipotentního všeznalého politika, a kdy se jedná o vědomou lež. 

Jde o důsledek toho, že v posledních sedmi desetiletích je politika v západním světě prezentována zejména jako služba veřejnosti, tedy v zásadě jako aktivita profesionálních a ke správnému rozhodování vzdělávaných politiků-úředníků. Politik by měl podle tohoto modelu dlouhodobě prokazovat skvělou znalost veřejných věcí, kterou stále rozšiřuje s postupným procházením hierarchickými rovinami politiky od komunální až po celostátní, případně nadnárodní.

Je zřejmé, že nastíněný "prototyp politika" neodpovídá klasické představě o demokracii jako formě vlády, která je založena na občanské participaci, ale spíše meritokracii, tedy vládě "profesionálů", resp. těch nejschopnějších a nejzasloužilejších. Politika v takové perspektivě přestává být soutěží alternativ, programů a ideologií a stává se primárně nástrojem k zajištění maximálního užitku a zajištění statků – blahobytu, bezpečí. Přirozeně se rizikem takové politiky stává zejména nezájem o veřejné preference a upřednostnění osobních zájmů meritokratů, jak v českém prostředí skvěle analyticky ukázal např. Petr Drulák ve své knize Politika nezájmu (SLON, 2012). 

Klasickým zdůvodněním takových meritokratů, proč je třeba takovou politiku rozvíjet, je poukaz na potřebu tzv. profesionálního vládnutí, s nímž například v českém prostředí tak rádi žonglují prezident Miloš Zeman i předseda vlády Andrej Babiš. Podobně jako řada dalších politiků, ale rovněž žurnalistů a mnohdy i vědců přitom narušují samu podstatu politiky, tedy potřebu oddělit politika jako osobu reprezentující určitý společenský postoj od úředníka jako profesionála, který na základě politických preferencí daných současnou vládnoucí skupinou či ideologickým postojem upravuje regulační mechanismy a modifikuje implementaci konkrétních veřejných politik. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • Web bez reklam
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru