Obvinění z plagiátorství při psaní diplomové práce čelí na Slovensku po šéfovi parlamentu a ministrovi školství i nový premiér Igor Matovič.

Předseda slovenské vlády ve své diplomové práci z roku 1998 opsal dvě knihy a odevzdal ji jako své dílo, napsal ve čtvrtek slovenský list Denník N. Matovič, který se jako opoziční politik vymezoval vůči plagiátorství bývalého předsedy parlamentu Andreje Danka, pochybení v reakci nepřímo přiznal. Na Facebooku napsal, že kvůli kauze odstoupí až poté, co splní všechny předvolební sliby.

Podle listu Matovič do své diplomové práce čítající 79 stran převzal ze dvou publikací slovo od slova celé statě či strany i s tabulkami, přičemž zdroj uvedl jen na několika místech.

Z popisu deníku vyplývá, že Matovič s výjimkou úvodní a závěrečné části prakticky celou zbylou část diplomové práce opsal.

V textu diplomové práce Matoviče například po úvodní části až po 41. stranu není podle Denníku N s výjimkou jedné strany nic navíc, co by nebylo v opsané knize od ekonomů. List dodal, že Matovič v další části své závěrečné práce pokračoval ve vykrádání druhé publikace.

"Upřímně, netuším, zda jsem před 22 lety ve své diplomce něco necitoval a kolik toho bylo. Pokud tomu tak je, ukradl jsem něco, co mi nepatřilo, jsem de facto v této věci zloděj, což je smutné a nepochybně ne ke chvále," uvedl v reakci Matovič. Dodal, že poslední dva ročníky studia, kdy již podnikal, školu zanedbával a že ve škole také opisoval. Omluvil se všem poctivým studentům, kteří dokázali vystudovat bez jediného opisování, napovídání a jiných fint.

"Zda kvůli tomu odstoupím? Odstoupím. Hned, jakmile splním všechno, co jsem lidem před volbami slíbil. Poté si půjdu žít zpět svůj soukromý život. S čistým svědomím a bez titulu," uvedl ke kauze Matovič, který zbohatl na vydávání regionálních inzertních novin.

Matovič studoval na Fakultě managementu Univerzity Komenského v Bratislavě a diplomovou práci psal na téma daňového systému a jeho vlivu na podnikatelské subjekty.

Nynější slovenský premiér ještě jako opoziční politik patřil mezi největší kritiky bývalého šéfa parlamentu Danka, který rovněž čelil kritice za opisování ve své rigorózní práci. Matovič ho také vybízel k rezignaci.

Po jmenování premiérem po únorových volbách Matovič ze svých dřívějších pozic k plagiátorství ustoupil. Když obvinění z opisování v diplomové práci čelil Dankův nástupce a nynější šéf slovenské sněmovny Boris Kollár, Matovič jeho odchod z čela sněmovny nepožadoval. Zdůvodnil to zájmem na udržení koalice. V uplynulých dnech média také informovala, že také ministr školství Branislav Gröhling necitoval ve své diplomové práci z roku 2009 všechny texty, které převzal z jiných zdrojů.

Již po Kollárově plagiátorské kauze slovenské ministerstvo školství oznámilo, že připravilo návrh zákona, na jehož základě bude možné do budoucna odebírat vysokoškolské tituly.

V Česku skončili kvůli opisování ministři Malá či Krčál

Plagiátorské kauzy se nevyhnuli ani Česku. Loni v listopadu potvrdila Univerzita Palackého v Olomouci, že komunistický poslanec Zdeněk Ondráček užil v disertační práci pasáže z jiných zdrojů, aniž by je citoval. Nebyl však prvním politikem, o jehož vysokoškolském vzdělání panují pochyby.

Například předloni v létě rezignovali krátce po sobě kvůli podezření z opisování v diplomových pracích dva ministři koaliční vlády Andreje Babiše (ANO).

U ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) se objevila podezření z opisování u jejích diplomových prací na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kde vystudovala práva, a na Mendelově univerzitě v Brně, kde psala práci o chovu králíků. Malá odmítla, že by opisovala, připustila jen chyby při používání citací.

Krátce po ní odstoupil šéf resortu práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD), v jehož bakalářské práci se objevilo mnoho stránek textu, který dříve napsal jiný autor.

Jak v případě Malé, tak Krčála potvrdily komise na vysokých školách, že jejich práce vykazují prvky plagiátu.

Kuriózní je případ diplomové práce samotného Babiše. Podle serveru Seznam Zprávy se z ní dochoval jen název a nyní si ji už nikdo nepřečte. Diplomka s názvem "Všeobecná dohoda o clech a její vliv na liberalizaci mezinárodního obchodu" už na vysoké škole uložena není, byla vyřazena z knihovních archivů. Sám Babiš zatím neprozradil, zda ji má uloženou doma.

Problém s diplomovou prací měl také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který v ní neuváděl zdroje u některých pasáží převzatých z knih. Ostravská univerzita uvedla, že Metnarova diplomová práce není plagiát, mohla mít ale podle školy vyšší úroveň.

Způsobem, jakým získal vysokoškolský titul, se média zabývala také v případě bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD). Ten získal v roce 2010 titul JUDr., když rigorózní řízení absolvoval na fakultě v šestitisícovém slovenském městě Sládkovičovo. Škola byla v médiích kritizována za údajně nestandardní pravidla studia. Hašek poté na základě veřejného zájmu slíbil, že zveřejní jak svoji rigorózní práci, tak i její oponentské posudky, ale nikdy tak neučinil.

Mezi další politiky, jejichž univerzitní studia vzbudila pozornost, patřil někdejší sociálnědemokratický premiér Stanislav Gross.

Ten vystudoval pražská práva, promoval v roce 1999 už jako významný politik. V diplomové práci přitom na 33 stránkách opsal několik zpráv České národní banky. Práci však v archivu školy zničila povodeň v roce 2002. Pochybnosti se objevily i o jeho rigorózní práci z plzeňských práv. Gross v roce 2015 zemřel.

Pochyby vyvolalo také studium exministra vnitra z let 2014 až 2017 Milana Chovance (ČSSD), který v roce 2009 absolvoval bakalářský obor na plzeňských právech, a to během několika měsíců. Výtkám se bránil absolutoriem kurzu celoživotního vzdělávání, takže nastupoval přímo do třetího ročníku.

V říjnu 2016, krátce před volbami, upozornili Piráti i na nesrovnalosti kolem bakalářské práce, Chovanec je odmítl a označil kauzu za "předvolební skandálek".

Na plzeňských právech studoval i poslanec ODS Marek Benda. V říjnu 2009 Česká televize uvedla, že tituly Mgr. a JUDr. získal za stejnou práci. ČT také informovala, že Bendova rigorózní práce je téměř o 50 stran kratší, než předepisují pravidla. Požadovaného počtu alespoň sta stran dosáhl díky zvětšení velikosti písmen a odlišnému řádkování. Benda poté uvedl, že diplom nepřevzal a titul neužívá.