Epidemiolog Rastislav Maďar na vlastní žádost skončil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření. Ministra o tom informoval v pátek, sdělil ČTK. Nemá zapotřebí čelit podpásovým útokům, napsal Maďar v textu, který ČTK poskytl.

Skupina měla za úkol dodávat ministrovi odborná stanoviska pro postup kroků, které život v ČR postupně vracely do běžného režimu po uzavření státních hranic, škol, většiny obchodů a dalších opatřeních.

Na čtvrtečním setkání s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem nebyl podle vlastních slov Maďar kvůli dovolené v zahraničí. Mimořádná schůze byla svolaná kvůli negativní reakci veřejnosti na znovuzavedení povinného nošení roušek. "Ve středu odpoledne mi psal ministr Vojtěch o narychlo svolaném čtvrtečním setkání s premiérem. Prý je naštvaný kvůli negativním reakcím na roušky. Odpověděl jsem, že jsem na dovolené mimo ČR a nestihnu se vrátit, ale že věřím, že předložená opatření zvládnou obhájit i bez mé přítomnosti," řekl Maďar v rozhovoru poskytnutém ČTK.

Největší diskuse se z agendy skupiny od jara vedly kolem nošení roušek. Zavedené byly v polovině března při pohybu mimo domov. Původně se měly nosit i venku do poloviny června, nakonec povinnost skončila už 25. května. Ve vnitřních prostorách a většině hromadné dopravy roušky skončily od 1. července. Maďar ČTK tehdy řekl, že jedním z důvodů bylo horké počasí, v němž se v rouškách obtížně dýchá. Zůstaly tak jen ve zdravotnických zařízeních a pražském metru. Zaváděny byly také regionálně tam, kde se objevilo větší ohnisko nemoci covid-19.

Znovu se roušky měly začít nosit v hromadné dopravě, obchodech, školách a na hromadných akcích od 1. září. Po dvou dnech od oznámení byla povinnost zmírněná a školy a obchody z ní byly vyjmuté. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to zdůvodnil tím, že proběhla řada jednání a přišlo mnoho podnětů.

O nošení roušek ve společných prostorách škol podle Maďara rozhodla rada vlády pro zdravotní rizika. "Okamžitě jsem písemně upozornil pana ministra Vojtěcha, že to není v souladu s odborným stanoviskem naší epidemiologické pracovní skupiny. On za dvě minuty reagoval způsobem, ze kterého vyplynulo, že je to rozhodnutí nějakého jiného jednání. Tím to pro mě jako odborného poradce skončilo. Tedy až do momentu, než se objevilo v médiích, že bylo chybou roušky do společných prostor škol dávat a že za to mohu já," řekl Maďar a dodal, že má písemnou korespondenci, která jeho tvrzení dokazuje.

Pracovní skupina se podle Maďara vyjadřovala k odborným záležitostem na žádost ministra zdravotnictví, a pokud její odborný názor nezíská politickou podporu, podle Maďara se nezmění, jen nebude aplikován do praxe. 

Vojtěch kvůli rychlým změnám v pravidlech pro nošení roušek čelil kritice, podle Babiše ministra odborné týmy uvedly v omyl. Maďar uvedl, že práci v ministrově pracovní skupině bral jako službu lidem. "Byla to z mé strany v mnoha ohledech oběť, věc principu, ale abych musel čelit zákeřným podpásovým útokům, to nemám zapotřebí," doplnil. Ohradil se také proti kritice za nedostatečnou komunikaci s Centrálním řídícím týmem Covid-19, upozornil, že jeho pracovní skupina je s týmem propojena dvěma členy.

Maďar také popřel, že jeho ministerská pracovní skupina se přesunula pod hlavní hygieničku kvůli zmatkům kolem zářijového zavádění roušek, jak to prezentovala některá média. Uvedl, že všechny ministerské odborné skupiny byly pod hlavní hygieničku zařazeny Vojtěchovým rozhodnutím už před několika týdny. Po této změně ale Vojtěch souhlasil, že s Maďarovou skupinou bude komunikovat přímo, ne výlučně jen přes hlavní hygieničku, napsal Maďar.

Vojtěch si není vědom žádného podpásového útoku

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ocenil práci epidemiologa Rastislava Maďara v pracovní skupině. Není si vědom žádného podpásového útoku, problém byla komunikace v rámci týmu, řekl novinářům.

"Nejsem si vědom žádného podpásového útoku. Docent Maďar do dubna odvedl velký kus práce. Problém byl, ne úplně dobrá komunikace v rámci celého týmu, což neříkám, že je jeho vina," uvedl ministr.

Ministr k tomu řekl, že debata se od pondělního jednání Rady vlády pro zdravotní rizika vyvíjela. Po jednání rady bylo oznámeno, že se budou nosit roušky ve všech vnitřních prostorách včetně obchodů a škol. Ve čtvrtek byla povinnost zmírněna o školy, obchody a restaurace.

K odchodu Maďara podle ministra přispělo také to, že přesunul fungování všech pracovních skupin pod Centrální řídicí tým vedený hlavní hygieničkou. "Bouchnul jsem do stolu, že není možné, aby fungovaly paralelní pracovní skupiny, ale musí spadat pod Centrální řídicí tým," dodal. Problémy podle něj plodilo, když měly pracovní skupiny odlišné názory.

Nahrazení Maďara v čele pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření podle ministra není nastaveno. "Skupina dál pracuje pod paní hlavní hygieničkou," dodal ministr. Kdo bude stát čele je na ní.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) by bylo třeba vysvětlit, jak komunikace probíhala. "Protože on tvrdí, že nebyl autorem toho, co bylo poté kritizováno. Možná by měl pan ministr zdravotnictví říci, kdo je autorem, jak to celé bylo. Ale já si pana Maďara vážím jako odborníka a doufám, že úplně nezmizí ze scény a že pokud bude potřeba, tak bude k dispozici k nějakým odborným konzultacím," řekl novinářům před jednáním vlády vicepremiér Hamáček.

Pracovní skupinu Maďar, který působí na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, vedl od začátku letošního dubna. Členy skupiny jsou kromě Maďara také například ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, hlavní hygienička Jarmila Rážová, Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu, Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti a předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý.