Americký prezident Donald Trump v noci na neděli oznámil, že dal své "požehnání" navrhované dohodě mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a čínskou ByteDance. Dohoda umožní, že aplikace TikTok provozovaná čínskou firmou bude moci nadále fungovat v USA. Ministerstvo obchodu v reakci na to uvedlo, že o týden odkládá platnost nařízení, podle kterého nesmějí obchody s aplikacemi nabízet TikTok ke stažení, uvedla agentura Reuters. Trump proti TikToku vede tažení, jež zdůvodňuje obavami o národní bezpečnost a ochranu soukromých dat.

Na základě navrhované dohody by podle Trumpa mohla vzniknout nová společnost nazvaná TikTok Global se sídlem v americkém Texasu, která bude vlastnit operace aplikace TikTok v USA. Kontrolovaná by měla být společnostmi Oracle a Walmart. "Dal jsem dohodě své požehnání," uvedl v sobotu Trump, který ale původně požadoval, aby byl TikTok prodán americké společnosti, nebo aby byly ukončeny jeho americké operace.

Ministerstvo financí v prohlášení uvedlo, že společnost Oracle převezme zodpovědnost za technologii a bezpečnost. Bude tak zajištěna ochrana údajů o amerických uživatelích. Transakci bude muset schválit výbor pro zahraničí investice v USA. Podle zdrojů vláda dala stranám na dokončení dohody týden. Dohodu však bude muset schválit i Čína.

Oracle potvrdil, že bude vlastnit v Tiktok Global 12,5 procenta a bude uchovávat všechny údaje o uživatelích v USA. Walmart získá v TikTok Global podíl 7,5 procenta. Oracle a Walmart sice tvrdí, že většinový podíl v TikTok Global budou vlastnit investoři z USA, tento údaj však podle zdrojů bere v úvahu vlastnickou strukturu čínské firmy ByteDance, která bude vlastnit podíl 80 procent v TikTok Global. Američtí investoři v současnosti vlastní v ByteDance podíl 40 procent a pokud se vezme v úvahu tento údaj, budou američtí investoři vlastnit v TikTok Global podíl 53 procent, uvedl zdroj.

TikTok, což je aplikace pro sdílení krátkých videí, používá zhruba 100 milionů Američanů. Americké úřady se obávaly o data uživatelů a možného napojení Číny na tato data. "Bezpečnost bude na 100 procent," řekl Trump novinářům.

Firma ByteDance také slíbila, že vytvoří v USA 25 tisíc nových pracovních míst. TikTok má v současnosti v zemi více než 1000 zaměstnanců.

WeChat zatím z obchodů s aplikacemi nezmizí

Čínská aplikace WeChat zatím z obchodů s aplikacemi firem Apple a Google ve Spojených státech nezmizí. Americká soudkyně Laurel Beelerová totiž vydala předběžné opatření, kterým zatím zablokovala platnost nařízení ministerstva obchodu, podle něhož měla být aplikace firmy Tencent Holding v neděli z obchodů odstraněna. Reagovala tak na žalobu uživatelů, napsala agentura Reuters.

Beelerová uvedla, že žaloba podaná uživateli přináší vážné otázky kolem opodstatněnosti požadavku, zvláště v souvislosti s prvním dodatkem ústavy. Ten garantuje svobodu projevu.

Předběžné opatření také blokuje nařízení, podle kterého mělo být výrazně omezeno i další fungování aplikace v USA, což by mohlo zhoršit použitelnost této služby pro současné uživatele v zemi.

Ministerstvo obchodu vydalo v pátek nařízení, že z důvodu národní bezpečnosti musí být aplikace stažena z amerických obchodů. Ministerstvo spravedlnosti požádalo Beelerovou, aby toto nařízení neblokovala, protože by tak zmařila snahy prezidenta najít nejlepší způsob, jak vyřešit ohrožení národní bezpečnosti. Beelerová uvedla, že zatímco obecné důkazy o ohrožení národní bezpečnosti v souvislosti s Čínou a týkající se technologie, a to i mobilní, jsou značné, konkrétní důkazy týkající se WeChatu jsou malé.

Aliance uživatelů WeChat, která napadla nařízení, ocenila rozhodnutí jako důležité vítězství pro miliony uživatelů aplikace v USA. Její právník Michael Bien upozornil, že USA nikdy neuzavřely velkou komunikační platformu, a to ani v době války. Nařízení podle něj pošlapalo záruky dané prvním dodatkem ústavy, jako svoboda projevu a vyznání.

WeChat je mobilní aplikace typu vše v jednom, kombinuje služby podobné službám sítí Facebook, WhatsApp, Instagram a Venmo. Podle analytické firmy Apptopia měla na počátku srpna v USA v průměru denně 19 milionů aktivních uživatelů. Je oblíbená hlavně mezi čínskými studenty, Američany žijícími v Číně a některými Američany, kteří mají osobní nebo podnikatelské vztahy s Čínou. Aplikace je nezbytnou součástí života Číňanů, celosvětově má více než jednu miliardu uživatelů.