Jako níže podepsaní specialisté věnující se české zahraniční a bezpečnostní politice vyzýváme vládu České republiky, aby z následujících důvodů ukončila česko-ruské konzultace, které jsou pro náš stát nedůstojnou fraškou, která skončí jako Potěmkinova vesnice.

DŮVOD #1: Putinovo Rusko s námi reálně jednat nechce, nemáme tedy co získat

Standardní dialog ministerstev zahraničí na úrovni ministrů a jejich náměstků je dostatečný formát jednání vzhledem k tomu, že nás s Ruskem nepojí žádné spojenecké svazky. Pokud tento formát nefunguje, lze ho stěží nahradit jmenováním zmocněnce, který navíc reálně zastupuje zejména osobní proruskou pozici prezidenta. Pokud Rusko ani představitel české prezidentské kanceláře nejmenuje adekvátní protějšek, ale nominuje náměstka ministra zahraničí, lze to číst jako výraz naprostého nezájmu z ruské strany. Představitel českého prezidenta tak fakticky přejímá roli českého ministerstva zahraničí vůči ruskému ministerstvu zahraničí, což v žádném případě není v zájmu České republiky.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Pavel Valchář 27.09.2020 09:27
Výborně napsáno, není co dodat.
Tomáš Válek 24.09.2020 09:26
Co by se stalo, kdybychom ruskou rezidenturu v Praze zrušili? Jestli tu mají 150 diplomatů (či spíš tajných agentů) a my v Rusku jen asi 10, proč to neskrouhnout na podobné číslo?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru