Téměř deset tisíc lidí se tento víkend pokusí získat některé ze 675 míst v zastupitelstvech třinácti krajů Česka. Přesně 7 048 mužů (72,5 procenta) a 2 680 žen (27,5 procenta). Více než třetina z nich není členem žádné politické strany nebo hnutí. V průměru je letošním kandidátům 48 let. Tomu nejstaršímu je dokonce 91 let.

Budou to už šesté krajské volby v Česku a budou patřit k těm vůbec nejzajímavějším. Zčásti proto, že proběhnou v době nebezpečně se šířící nákazy covidu-19, zčásti proto, že půjde o jakési referendum o schopnosti doposud suverénního Andreje Babiše zvládat koronavirovou krizi. Všechny aktuální průzkumy voličských preferencí shodně ukazují, že o té schopnosti začínají pochybovat i mnozí jeho dosavadní fanoušci.

Celý volební víkend, včetně voleb do Senátu, vyjdou na téměř půlmiliardu korun. Jen náklady na všechna volební hygienická opatření dosáhnout výše zhruba 24 milionů. Nejsou to zrovna malé částky. Zato účast voličů se velká nečeká. Krajské i senátní volby patří v Česku k těm nejméně navštěvovaným. K těm posledním před čtyřmi lety přišlo jen 34,57 procenta voličů. Ve sněmovních o rok později jich hlasovalo 60,84 procenta.

Krajské volby nás příliš nezajímají, protože krajům moc nerozumíme a nevěnujeme jim moc pozornosti. Je tu ale hned několik důležitých nebo zajímavých momentů, na které se vyplatí zaměřit. Hned ten první bude důležitý pro všechny, letošní volby totiž docela napoví, co se bude dít za rok touto dobou, až přijdou ty klíčové sněmovní.

1. Jak moc koronavirus otřese suverenitou Andreje Babiše?

Jisté je, že ANO opět krajské volby vyhraje. Před čtyřmi lety zvítězilo v devíti krajích, nakonec získalo pět hejtmanů a letos to bude podobné. Dokonce možná o něco lepší. Podle červnové studie sociologa Jana Herzmanna může ANO ztratit třeba Středočeský kraj, ale zase získat kraj Zlínský.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru