Spalování uhlí v elektrárnách už se nevyplatí, slýcháme v poslední době. Uhlí zničí ekonomika. Čeští miliardáři vydělávající na ničení klimatu se opravdu ocitají ve ztrátách. Podniky z Tykačovy skupiny Sev.en prodělaly minulý rok 1,7 milionu korun. Ve ztrátě se po letech pohádkových zisků ocitla také Sokolovská uhelná těžící asi čtvrtinu hnědého uhlí u nás a uzavírá část hnědouhelné elektrárny Vřesová.

Často uváděným důvodem ekonomických problémů tuzemských uhelných společností jsou emisní povolenky. Jejich cena za poslední tři roky stoupá, a proto je uhelné firmy začaly kritizovat. Na počátku minulého roku se tehdejší ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek pokoušel iniciovat změnu v placení emisních povolenek právě proto, aby firma neuzavírala provozy v elektrárně Vřesová. Můžeme tedy dopad emisních povolenek oslavovat? Přijde na to, z jakého úhlu pohledu a v jakém kontextu je hodnotíme.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru