V sobotu kolem poledne jsem dočetl skvělý román Slavnost bezvýznamnosti od Milana Kundery. A asi vlivem synchronicity, jak už se to velkým dílům stává, se románu okamžitě dostalo aktualizace v mikrosvětě. Prezident Miloš Zeman pronesl "Vánoční poselství", ve kterém se opřel do kdekoho, mimo jiné do kolegů Honzy Štětky, Erika Taberyho z Respektu a do mě. Jako že jsme opovrženíhodní a tak dále. Kundera by zajásal hned v několika ohledech.

Poprvé: pan prezident pronášel jména v plurálech: "Taberyové, Honzejkové". Přesně jako Miloš Jakeš na Červeném Hrádku a před ním rudoprávní ideologové, pokoušejíce se bojovat s postupujícím vědomím vlastní bezvýznamnosti gramatickým zmnožením nepřátel, jimž čelí, a jejich sestavováním do jakýchsi imaginárních šiků. Smutné potvrzení intelektuálního směřování hradního pána.

Podruhé: strach pana prezidenta z postupující bezvýznamnosti byl patrný z toho, že si nedá s kopáním kolem sebe pokoj ani o Vánocích. Milan Kundera ve svém románu v odkazu na filozofa Arthura Schopenhauera píše, že kde postupně mizí vůle, mizí i stavba světa, kterou se dotyčný pokoušel společnosti vnutit. Z původního demiurga se stává směšná figurka. Pan prezident tuší, že se mu to děje. Že jeho vůle je už příliš slabá na to, aby skrze rozeštvávání modelovala tvar české společnosti a on na tom patřičně politicky vydělával. Prostě že život je už jinde. Útoky na oponenty i v době Vánoc, kdy i na válečných frontách dvacátého století býval klid, značí, že se přicházející bezvýznamnosti děsí víc než čehokoli jiného. A zoufale křičí "ještě ne, ještě ne".

Potřetí: slavnost bezvýznamnosti samozřejmě vztahuji i na sebe. Zvýznamnění skrze paniku neodvratně zbezvýznamňovaného nemá žádný význam. Je to čirá historická ironie. Útok pana prezidenta nicméně dokazuje, že v Hospodářských novinách, Aktuálně, Respektu a dalších na vládě a Hradu nezávislých médiích pracuje spousta skvělých novinářů, kteří precizně rozkrývají brikule moci. A postupně tím přivodí její zasloužený propad do knih - Milan Kundera promine - ne přímo smíchu, ale určitě zapomnění.

Související
Související

Komentáře ke článku

Petr Fornůsek 27.12.2020 13:24
Blahopřeju, díky zmínění vašeho jména v projevu p. Zemana by vám měli násobně zvednout plat, znamená to, že děláte dobrou práci. On byl sice zvolen prezidentem, ale zatím se jím nestal.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru