Ministerstvo zdravotnictví tento týden opouští důležití lidé. V pondělí úřad kvůli zdravotním důvodům opustil národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta. V úterý skončil i náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil 1. září.

Blahutu nahradí Kateřina Baťhová, která dosud na ministerstvu působila jako ředitelka odboru mezinárodních věcí a EU. Na Twitteru to oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

"Vyšel jsem dnes vstříc panu doktoru Blahutovi, který se s ohledem na svůj zdravotní stav vzdává funkce národního koordinátora pro vakcinaci. Panu doktorovi tímto děkuji za vykonanou práci. Funkcí jsem pověřil Kateřinu Baťhovou, která se danou agendou rovněž zabývá," uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Blatný na Twitteru informoval i o odchodu náměstka pro zdravotní péči. "Nesetkaly se naše představy o fungování sekce zdravotní péče," uvedl k tomu ministr. Agendu náměstka pro zdravotní péči převezme podle iDnes.cz náměstek Vladimír Černý.

Šeda, kterému končilo funkční období jako děkanovi 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, si jako náměstka vybral loni v létě tehdejší ministr Adam Vojtěch (za ANO). Společně působili jen necelý měsíc, Vojtěch 21. září rezignoval a nahradil ho Roman Prymula.

Blahuta se koordinátorem stal loni v prosinci, z funkce tedy odchází po necelých dvou měsících. Dříve byl ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Deníku N řekl, že svůj odchod nechce komentovat. "Nebudu to komentovat a jsem strašně rád, že je to za mnou," citoval server odcházejícího koordinátora očkování.

"Neřeknu vám o tom nic, jsem ale strašně rád, že je to za mnou. Z venku neodhadnete, jak to bude fungovat. Volali mi a chtěli pomoc, ale je to marné, je to marné, je to marné. Ještě, že opravdu zdravotní obtíže mám, takže to je opravdu vše, co k tomu můžu říct," řekl Blahuta serveru iRozhlas.cz.

Blahuta vedl na ministerstvu koordinační tým, který by se měl starat mimo jiné o logistiku, klinický dohled nad vakcínami, sběr dat a zajištění IT či mediální komunikaci. Jedním z jeho úkolů bylo také rozpracovat první návrh očkovací strategie. Dokument, který byl dokončen před Vánocemi, poté sklidil poměrně velkou kritiku. Úpravu žádalo například ministerstvo školství i některé kraje.

Od odchodu Vojtěcha resort opustili tři náměstci. Z úřadu odešel také jeho politický náměstek Filip Vrubl. Blatný se na odchodu dohodl také s bývalým prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou, který nastoupil za Prymuly. Skončit musela po kauze s přednostním očkováním proti covidu-19 před týdnem také náměstkyně Alena Šteflová.

V souvislosti s očkováním rezignoval také v polovině ledna ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský. Jeho ústav dostal před koncem roku téměř tisíc dávek vakcíny, kterou tam byli kromě asi 450 zaměstnanců očkovaní také jejich příbuzní a další osoby, které nespadaly do prioritních rizikových skupin.

Naopak ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek si očkování před správní radou složenou z nominantů politických stran, většinou poslanců, obhájil.

Uvedl, že chtěl chránit své okolí a vakcínu mu doporučil jeho praktický lékař kvůli "určité diagnóze", konkrétnější ale být nechtěl.

Do Česka dorazilo přes 257 tisíc dávek vakcíny

Vakcíny proti covidu-19 se do ČR dodalo zatím zhruba 257 tisíc dávek, další dorazí ještě do konce týdne. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová v úterý na sdělila, že do distribučních center firma Pfizer/BioNTech dodala 255 plat s lahvičkami vakcíny. Při přepočítání na pět dávek z lahvičky tak jde o 248 625 dávek, při šesti až o maximálně 298 350 dávek. Od druhého pro EU schváleného výrobce bylo dovezeno 8400 dávek. Druhá část lednové dodávky této firmy dorazí ještě tento týden, uvedla v pondělí Peterová.

Celá Evropa se v současné době potýká s nedostatkem očkovací látky. Výrobce Pfizer/BioNTech od minulého týdne do poloviny února snížil dodávky, aby mohl navýšit své výrobní kapacity. Pro ČR to podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) znamená snížení zhruba o 20 procent. Česko ale, díky povolení využívání šesti dávek z jedné lahvičky místo původních pěti, může naočkovat původně plánovaný počet dávek. Od poloviny února má výrobce dodávky vyrovnat a v příštích měsících slíbil ještě navýšit.

Do konce ledna má dorazit do ČR také ještě zbývajících asi 11 600 dávek vakcíny od firmy Moderna. Lednovou dodávku firma ponížila na čtvrtinu, v únoru ale podle Blatného přislíbila dodat místo avizovaných 80 tisíc dávek 110 tisíc.

Nakažlivější mutace koronaviru, která byla odhalena v prosinci ve Velké Británii, se zatím podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v ČR nešíří nekontrolovaně v celé společnosti, ale jde o jednotlivé případy. Hygienici podezřelé případy trasují přednostně a laboratoře zvyšují možnosti pro sekvenaci vzorků, která mutaci může potvrdit, řekl ministr dnes novinářům ve Sněmovně. Jeden potvrzený případ a podezření na 17 dalších potvrdila nemocnice ve středočeském Slaném.

Pozitivitu vzorku potvrdí antigenní i PCR metoda vyšetření. Některé sady na laboratorní zpracování vzorku rovnou ukážou i podezření na jinou mutaci. "Následně se u těchto podezřelých provádí sekvenace, jejich počet se zvyšuje i za pomoci ostatních laboratoří," uvedl ministr.

Skiareály se neotevřou

Vláda na pondělním zasedání nesouhlasila s návrhem vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) na otevření skiareálů, uvedla Česká televize (ČT) na Twitteru. Havlíček to na dotaz ČTK potvrdil. Dodal, že do středy, kdy bude další jednání vlády, má připravit přísnější podmínky pro případný provoz lyžařských středisek a opět se o nich bude diskutovat.

Havlíček před pondělním jednáním vlády řekl ČT, že bude navrhovat otevření lyžařských středisek od pátku. Podmínkou mělo být dodržení opatření proti šíření koronaviru jako povinné rozestupy a respirátory ve frontách a na lanovkách. Vzorem pro nařízení je systém fungující v Rakousku. Podle ministra zdravotnictví Blatného by měl být tedy zaveden kompletně a nemělo by jít o rakouský model "po česku", doplnil.

Podle Havlíčka jeho úřad s ministerstvem zdravotnictví už připravil manuál, podle kterého by se provozovatelé řídili. Myslí si, že se tímto krokem nezhorší epidemická situace, naopak ale umožní přežít provozovatelům.

Ani zástupci skiareálů nečekají vyšší návštěvnost vzhledem k nadále uzavřeným hotelům a absenci zahraničních turistů. I přes slíbené kompenzace, které pomohou jen s částí vynaložených nákladů, areály podle ředitele Asociace horských středisek Libora Knota nutně potřebují zahájit provoz, jinak to bude u mnoha z nich znamenat konec. Otevření v průběhu února podle něj už nic nevyřeší, zimní sezona pro většinu areálů končí kolem 15. března, uvedl dříve.

Kabinet minulý pátek schválil pokračování nouzového stavu do 14. února a spolu s tím prodloužil stávající opatření, vedle jiného nechal uzavřená zimní střediska. Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle AHS jednu až 1,2 miliardy korun.

Šestý PES nebude

Nová varianta PES podle ministra Blatného nepočítá s přidáním šestého stupně. Není podle něj potřeba "superpřísný" stupeň. Aktualizovaný PES odpovídá všem novým zjištěním, tedy i nové agresivnější mutaci koronaviru z Velké Británie nebo Jihoafrické republiky.

"V případě, že by v budoucnu britská mutace převážila, budou potom změny rychlejší. Hlavní je trvání na tom, abychom vždy měli dostatečnou kapacitu nemocnic," řekl Blatný.

Rizikového skóre PES se počítá z počtu nakažených v obecné populaci a mezi seniory na 100 tisíc obyvatel za 14 dní, reprodukčního čísla a příjmů do nemocnic, kdy nakažený o své pozitivitě neví. Nová tabulka bude jako další podmínku pro přechod do nižšího stupně přísnosti opatření požadovat také počet hospitalizovaných s covidem-19 a počet lidí na jednotkách intenzivní péče.

Změny v systému PES se budou týkat také školní docházky. Do škol by se tak mohli někteří žáci vrátit i v 5. stupni, mezi nimi i maturanti a žáci 9. tříd.

Podle Blatného už nezbývá moc dalších opatření, která by bylo možné přidat. "Můžeme omezit styky pouze na vlastní rodinu, pohyb lidí kolem bydliště a zastavit provoz ve výrobních podnicích," uvedl. 

Zásadní je podle něj také "zatím velmi důrazné doporučení" na nošení respirátorů FFP2 místo roušek, například v MHD nebo obchodech. Vicepremiéři Havlíček a Alena Schillerová budou s obchodními řetězci jednat o cenách těchto ochranných pomůcek. Vláda chce, aby případné zavedení opatření v Česku neznamenalo pro občany finanční zátěž, řekl v pátek Blatný na tiskové konferenci.

Nová podoba protiepidemického systému PES by mohla platit od 1. února. "Seznámil jsem členy vlády s aktuální podobou tabulky," uvedl ministr Blatný na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády. Podle ministra došlo v systému jen ke kosmetickým úpravám. V úterý jej představí i na Radě pro zdravotní rizika.

Registr pro očkování zdravotníků by se měl spustit v úterý kolem poledne, uvedl Blatný, jemuž to potvrdil vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Česko momentálně nezvažuje nakoupit vakcíny mimo dodávky skrze Evropskou unii, uvedl dále Blatný. K tomuto kroku se uchýlilo například Maďarsko.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) dále představila návrh, že by lidé na nemocenské a v karanténě kvůli koronaviru mohli dostávat navíc podporu 250 korun denně, maximálně však 10 dní. Příplatek by měl podpořit trasování. "Je to něco, co pomůže trasovat a zvýší ochotu se nechat testovat," komentoval Blatný.

Vláda také rozšíří programy pro pomoc postiženým podnikatelům, kteří na ně dříve nedosáhli, oznámil na tiskové konferenci ministr Havlíček. Provozovatelé ubytovacích zařízení zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru, u nichž podíl ročních tržeb z poskytování služeb cizincům za poslední účetní období dosáhl alespoň jedné pětiny, budou nově zařazeni do záručního programu COVID plus.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zveřejnilo výzvu k programu COVID ubytování II pro hromadná ubytovací zařízení. Podnikatelé budou moci o dotace žádat od 1. února do 31. března. Na Twitteru to uvedla ministryně Klára Dostálová (za ANO). Stát provozovatelům ubytovaní poskytne za maximálně 78 dnů, kdy museli mít kvůli vládním opatřením v souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru zavřeno, příspěvek podle kategorie a třídy ubytování 100 až 330 korun za pokoj. Na pomoc jsou vyčleněny 3,3 miliardy korun.