Od března jsme se rozhodli v Alze vyzkoušet koncept "DeepWork Wednesday" – vyhradit si v celé firmě jeden den v týdnu, kdy nemáme žádné schůzky ani cally, chaty jsou vypnuté a Outlook pouze v off-line režimu. Často se totiž stává, že máme celé týdny plné schůzek a telekonferencí. S prací většiny firmy na home officu jich navíc ještě přibylo. Tento čas nebývá vždycky úplně efektivně strávený a potom se ho nedostává na jinou důležitou práci, která během schůzek stojí.

Všichni se ocitáme v situacích, kdy jsme celý den pracovali, ale když se večer ohlédneme, strategie nejsou hotové a důležitých témat jsme se ani nedotkli, protože jsme byli pouze ve vleku operativního dění. Rozhodli jsme se proto v celé firmě vyzkoušet na dva měsíce experiment a zrušit nebo přeplánovat všechny středeční schůzky, a získat tak prostor na nerušenou práci.

Věříme, že jeden den bez schůzek život firmy nezastaví. Právě naopak, myslíme si, že ten jeden den, který každý bude moct věnovat v klidu svojí práci a důležitým tématům, nás jako firmu posune dál. Ne každý z nás je totiž schopný ubránit se neustálému náporu mítinků, e-mailů nebo chatů.  

Proto u nás chceme všem usnadnit, aby si prostor na svou práci mohli vyhradit. Stejně jako panuje obecná dohoda, že se nepracuje o víkendech, zavedli jsme v Alze další pravidlo, a to že ve středu může každý počítat s tím, že bude mít prostor soustředěně pracovat.

Za dva měsíce tenhle pokus vyhodnotíme. Jsem ale přesvědčený, že nám pomůže upřednostnit strategickou a dlouhodobou práci před operativou a celkově zvýší naši efektivitu. Podobně jako pevně domluvené hodiny s trenérem pomáhají se sebeřízením a vyhrazením si času na cvičení. I když všichni víme, že pravidelně cvičit by se mělo, kolik z nás to samo od sebe opravdu dělá?

Autor je místopředsedou představenstva Alza.cz.

Související
Související

Komentáře ke článku

Václav Paluzga 12.03.2021 14:37
Dobrý den, když už tak vychvalujete skvělé pracovní prostředí, kdy vaše firma začne dodržovat platné zákony? Děkuji https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/alza-pokuta-black-friday-sleva-podvod.A200710_144007_ekoakcie_svob https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/nekolik-obchodu-porusilo-zakon-prodejem-ve-svatek-opet-mezi/r~27fd65e6dba011e89271ac1f6b220ee8/ https://www.seznamzpravy.cz/clanek/soud-zamitl-zalobu-alzy-proti-pokute-za-svatky-113060
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru