Jestli chcete vědět, proč v sobotu zkolaboval monstrózní digitální projekt státu zvaný Sčítání lidu, vyslechněte prosím nejdříve tento příběh:

Před rokem a půl se v restauraci Mlsnej Kocour na pražském náměstí Míru sešli dva muži, aby si popovídali o zakázce na systém vyplácení sociálních dávek. Stala se totiž taková věc: ucházely se o ní dvě firmy, DXC Technology a OKsystem. První nabídla, že systém vytvoří a bude provozovat za 267 milionů, druhá za třikrát více peněz, za 829 milionů. Ministerstvo práce a sociálních věcí nejdříve ze soutěže OKsystem vyloučilo. Ne snad že by byl tak drahý. Ale proto, že mimo jiné tento systém tu už provozoval nějakou dobu tak „dobře“, že se někteří úředníci a politici obávali, že další zakázku už nezvládne. Jenže co se nestalo, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vrátil OKsystem zpátky do hry. Došlo tedy na skutečnou soutěž a OKsystem neuspěl, kvůli ceně. Vyhrála levnější DXC Technology. Jenže co se zase nestalo: OKsystem podal stížnost a ministerstvo tentokrát vyloučilo vítěze DXC Technology. Proč? Protože byl příliš levný.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Radim Svoboda 31.03.2021 13:05
Ke komentáři pana Cibulky bych měl drobnou výhradu. A to k tomu, že současný předseda vlády práci prý "manažersky deleguje". Podíváme-li se na jeho katastrofální personální politiku, kdy zásadní kvalifikací pro výkon funkce je naprostá loajalita k panu předsedovi, je zřejmé, že se opravdu nic (k lepšímu) změnit nemůže. Zřejmě některé jeho povahové rysy a potřeba vše rozhodovat sám a okamžitě se vrtat do všeho, kam se zrovna upře jeho pohled (nebo pohled kamer) vytlačuje z vlády případné osobnosti a odborníky. Takže pokud by vůbec existovala nějaká alespoň malá naděje na alespoň nějakou malou změnu (úřednictva) k lepšímu, tak s takto smrdící rybou od hlavy se jí opravdu nedočkáme.
Rostislav Cibulka 30.03.2021 18:34
Při vší úctě k článkům pana Kubity, kterého považuji za jednoho z nejobjektivnějších na HN, si dovolím nesouhlasit. Problém je myslím obecně v tom, že ve státní správě obecně a většinou (to abych se nedotknul výjimek) na všech úrovních (od úředníků dole po nejvyšší vedoucí) pracují jen ti, co se nemohou prosadit v soukromém sektoru. A z toho to vše plyne. A neudělá s tím nic Babiš, Bartoš, Fiala ani nikdo jiný. Kde nic není, ani čert nebere. I když budeme mít sebelepšího premiéra, nemůže být u všeho. Většinu práce manažersky deleguje a pověření pracovníci opakovaně chybují. Můžeme každé čtyři roky i častěji měnit manažery (ministry, náměstky), ale nemůžeme pořád měnit úředníky, není kde brát.
hajek 30.03.2021 12:02
Vítejte ve světě veřejných zakázek, v systému, který se i při vší poctivé snaze vybrat to nejlepší ze všeho nejvíc podobá ruské ruletě a kde s největší pravděpodobností při dodržování zákonů spláčete nad výdělkem. Vítejte v Česku. PS: Tím nechci říct, že ty popisované záležitosti s OKSystemem jsou v pořádku, ale že podobná zakázka prakticky nejde udělat tak, aby ji někdo nenapadl/nezablokoval a aby výsledek byl laciný a aby fungoval.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru