Seděl jsem v kavárně před Obecním domem s výhledem na budovu centrální banky. V ruce jsem měl výtah ze zprávy o finanční stabilitě, ale moc pozornosti jsem mu nevěnoval. Myšlenky mě zanesly do dob, kdy vedle u Prašné brány začaly v revolučním roce 1848 první půtky studentů s císařskými dráby. Doplatila na to tehdy žena maršála Windischgrätze, když se v nevhodnou chvíli dívala z okna. Zasáhla ji kulka, zemřela. Z letargie umocněné hřejivými slunečními paprsky dopadajícími na mou tvář mě vytrhl až rozhovor u vedlejšího stolu.

Pár popíjející kávu a sodovku působil na pohled sympaticky. Muž právě pronášel něco ve smyslu: „Nejsem si jistý, jestli jsem pro tebe dobrý partner. Nedokážu splnit věci, které si tolik přeješ. Na vlastní bydlení můžeme zapomenout, protože nám nikdo nepomůže. A jak sama říkáš, mít děti a žít celý život v nejistotě s roční smlouvou na krku a rizikem, že nám s dětmi nikdo nepronajme byt, se nedá. Možná by sis měla najít někoho schopnějšího nebo s bohatšími rodiči.“ Slečnu to nejprve zarazilo a pak shovívavě, jak to umí ženy, odvětila, že je blázínek, když si myslí, že se s ním rozejde kvůli něčemu takovému.

Na rozdíl od ní mě ale celý výjev docela vyděsil, cítil jsem až úzkost z toho, že jsme se dostali do situace, kdy někdo takto začne uvažovat. Připomíná to ono monarchistické období, kdy o tom, kdo se za koho provdá nebo ožení, rozhodoval majetek. Číšník mi přinesl martini, má pozornost se konečně obrátila k prezentaci, otevřel jsem ji a začal listovat. Zastavil jsem se na straně jednadvacet a přemýšlel, co ta čísla říkají. Úzkost v hrdle zesílila. Sdělovala, že všechno bude ještě horší.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Petr Carvan 02.06.2021 21:55
Ono je potřeba také říct, proč je většina nájemních smluv uzavírána na dobu 1 roku. Většina investorů do bytů asi nemá problém s tím, aby nájemník v bytě zůstal delší dobu a to klidně i mnoho let. Naopak pronajímatelé nemusí každou chvíli hledat nového nájemníka, což představuje značné dodatečné náklady. Sám také pronajímám byt a mí nájemníci zde vydrželi vždy mnoho let a odešli ne proto, že bych jim nájemní smlouvu neprodloužil, ale proto, že se změnily okolnosti v jejich životech a potřebovali se posunout dál. Nájemní smlouvy jsme měli uzavřené vždy na 1 rok a každý rok jsme je dodatkem prodlužovali. Je to pro mě pojistka, že se vždy nejpozději do roka zbavím problémového nájemníka. Navíc pokud máte na pořízení bytu úvěr nebo hypotéku, tak sjednáním nájmu na dobu určitou delší než 1 rok výrazně zhoršujete postavení zástavního věřitele. Podle zástavní smlouvy tak v tomto případě ani nájemní smlouvu obvykle na delší dobu než je 1 rok uzavřít nemůžete.
Redakce iHNed - Hospodářské noviny 03.06.2021 13:28
Dobrý den, tak to Vás pouze šlechtí. Bohužel ne každý je jako Vy. Roční smlouva se často uzavírá jako explicitní pojistka, aby nájemce věděl, že pokud se nebude chovat, jak si přeje majitel, končí. Problém je, že majitelé často nechápou, že řada jejich požadavků je nezákonná. Nelze nájemci zakázat zvíře v bytě, nelze mu nařídit zákaz návštěv, vaření nebo početí potomka (rozumějte mít v bytě dítě). Bude Vám to připadat absurdní a že se tohle snad neděje, jenže opak je pravdou. Teď je to díky pandemii trochu lepší, ale roky 2018/2019 opravdu stály za to. Když jsem se bavil s lidmi ze správcovských firem, tak jedním z častých problémů, které řešili, bylo vysvětlování majitelům, že řada jejich požadavků je nezákonná a nelze je do smlouvy vepsat, natož vymáhat. Abych byl férový, tak loni, kdy za delší část provazu tahali nájemníci, byly zase zkušenosti některých majitelů opravdu špatné. Možná je problém i nějaký hlubší, kulturní, že Češi se k sobě navzájem neumí chovat a respektovat se, nedůvěřují si, ale to už jsou jen domněnky... D. B.
Jan Bořil 02.06.2021 20:23
Nemyslím si, že je řešení zlevnit bydlení v Praze tak, aby se sem nastěhovala půlka republiky. Kvalita bydlení totiž půjde zákonitě dolů. Už teď si myslím, že je to na hraně. Jinak bydlel jsem v atraktivních lokalitách - Antibes, Mnichov a další německá města. Tak myslím, že trochu znám realitní trh na Západě. Ve zkratce můžu říct, že je naivní si myslet, že lustrovaní zájemců a další věci fungují jinak. Ano, smlouva je na dobu neurčitou, ale tuto 'jistotu' nájemník zaplatí v nájmu. V Německu bylo běžné připravit si dopředu 5-6 měsíčních nájmů. Nejhorší bylo, ze já jsem neměl šanci získat dlouhodobý pronájem, přestože můj příjem jako živnostník několikanásobně převyšoval průměrnou mzdu. Prostě jsem neměl pracovní smlouvu na dobu neurčitou, tak smůla.
Tomas Rehak 02.06.2021 16:39
Všichni chcou do Prahy, tak to žene ceny vzhůru. To je ekonomická záhada, co :D Možná že lidi časem pochopí, že by měli bydlet tam, kde na to mají. V Sudetech je místa dost!
Michal Hanzlík 02.06.2021 11:18
@Petr Mach, to by se dalo vysvětlit pomocí několika trendů. Dlouhodobě roste očekávaná délka života, takže i když je porodnost < 2, lidí neubývá. V západní civilizaci je také dost výrazná urbanizace, takže venkov se vylidňuje a města nafukují. Z nemovitostí na venkově se stávají rekreační nemovitosti, což opět snižuje dostupný fond bydlení. Navíc konkrétně Praha je velmi zajímavá pro pracovníky z ciziny. U nás ve firmě je přes 80% cizinců z téměř celého světa. Pořád bych ale rád zjistil, jak autor myslel ten komentář ohledně tvrzení "Kdo na to nemá, ať jde bydlet jinam".
Michal Hanzlík 02.06.2021 10:28
Dobrý den, jak přesně myslíte tento argument? "Pak jsou tu další omílané rádoby argumenty, jakože když na to lidé nemají, ať do Prahy nelezou. Tam většinou jen mlčím, protože takovou věc může říct asi jen ekonomický neandertálec, který posledních třicet let civilizačního vývoje strávil v jeskyni." Přesně k tomu se totiž s dostávám při diskuzích na téma bydlení s několika kamarády. Z části mají pravdu, ale město jako taková potřebuje rozmanitost profesí a to i těch méně ziskových a představa, že tito převážně nekvalifikovaní pracující budou dojíždět do hodinu a půl do Prahy za prací z místa, kde je dostupnější bydlení je tak trochu sci-fi. Mohl byste ten argument prosím detailněji vysvětlit?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru