Po více než jednom dni od spuštění Evidence skutečných majitelů firem pro veřejnost v ní začalo fungovat i vyhledávání. Ministerstvo spravedlnosti přitom ve středu uvedlo, že zpřístupnění dat pro veřejnost předpokládá v pondělí 7. června. Vyhledávání bylo podle ministerstva nefunkční kvůli technickým úpravám systému po úterním začátku platnosti nové legislativy.

V evidenci je tak možné najít i premiéra Andreje Babiše (ANO) jako nepřímého skutečného majitele koncernu Agrofert. Na webu evidence přitom ještě před 19:00 byla informace, že evidence je přístupná pro vyhledávání přímých skutečných majitelů. „Nadále probíhá další hromadná aktualizace údajů v produkční databázi,“ uváděl web.

Vyhledávání v evidenci skutečných majitelů přestalo fungovat hned po startu 1. června. Ministerstvo spravedlnosti v tiskovém prohlášení v úterý sdělilo, že samotný systém je dál funkční, ale bylo vypnuto vyhledávání v evidenci pro veřejnost. Podle úřadu šlo o řízenou provozní odstávku, kterou bylo možno provést až s úterním začátkem platnosti nové legislativy. „Předpokládaný termín ukončení všech hromadných operací a zpřístupnění dat pro veřejnost je v pondělí 7. června,“ uvedla ve středu Markéta Poslušná z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Vyhledávání skutečných majitelů a získávání výpisů bylo podle ministerstva i v době nefunkčního webového hledání dostupné prostřednictvím notáře, soudu, po přihlášení se příslušného subjektu prostřednictvím datové schránky nebo pro oprávněné osoby prostřednictvím dálkového přístupu.

Nový zákon o skutečných majitelích vstoupil v platnost v úterý. Veřejně přístupné budou muset být v evidenci: jméno a příjmení, adresa skutečného majitele a údaje o jeho postavení vůči konkrétní firmě či výše jeho vlastnického podílu. Kdo skutečně vlastní firmu nebo pobírá její zisk, bude moci od tohoto data zjistit kdokoli. Dosud byly tyto údaje veřejnosti nedostupné, přístup k nim měly orgány státní správy, orgány činné v trestním řízení a soudy.

Významnou změnu přinesl zákon především v samotné definici skutečného majitele. Je jím nově každá fyzická osoba, která je takzvaným koncovým příjemcem, má tedy například podíl na zisku společnosti, nebo má na firmu koncový vliv. Nová právní úprava je přísnější hlavně kvůli sankcím, které firmám hrozí, pokud budou některé údaje chybět či společnost nesjedná jejich doplnění. Firmě může hrozit pokuta až půl milionu korun.

O tom, že Babiš bude u Agrofertu a jeho dceřiných firem zapsaný jako koncový příjemce výhod, informoval v pondělí mluvčí koncernu Karel Hanzelka. Babiš, který je podle auditu Evropské komise ve střetu zájmů, a Agrofert tak nemá od 9. února 2017 nárok na dotace ze strukturálních fondů, věc v pondělí nechtěl komentovat. „Ze zákona se s firmou nestýkám, nechodím na valnou hromadu,“ uvedl jen.