Václav Klaus slaví osmdesáté narozeniny. Je to příležitost k bilancování kariéry a musíme říci, že Klausova stopa v české historii je nejen velkolepá, ale i veskrze pozitivní. Je to výslednice nejen jeho intelektu, vzdělání, politického talentu a pracovitosti. Ale především schopnosti disciplíny a sebekontroly. Právě sebekontrola, kterou exprezident v poslední době, žel, občas ztrácí, je důvodem, proč ho můžeme označit za druhého největšího státníka naší polistopadové historie. Tady je pět momentů, za které můžeme být Václavu Klausovi vděční.

1. Umožnil vznik nejsilnější firmy v Česku. Klausova ekonomická reforma byla, vzdor pozdějším kritikám týkajícím se chybějícího právního rámce, v důsledku čehož zmizely ve víru divokého kapitalismu 90. let obrovské částky, velkým dílem. Šlo to dělat samozřejmě i jinak, ale postihnout předem všechny aspekty procesu přechodu od plánované ekonomiky k tržnímu hospodářství prostě nebylo možné. Nejpodstatnější ale je, že Klaus dokázal zkrotit sám sebe a nechal se českou vládou Petra Pitharta dotlačit, aby vypustil ze svého konceptu kuponové privatizace některé klíčové podniky a umožnil jejich přímý prodej zahraničním partnerům. Díky tomu máme nyní prosperující automobilku Škoda Auto, tvořící pilíř naší ekonomiky. Bez sebekontroly a velkorysosti, kterou Václav Klaus projevil na začátku 90. let, by to nebylo možné.

2. Zajistil vstup do Evropské unie. Václav Klaus podal v roce 1996 jako premiér přihlášku do Evropské unie a smlouvu podepsal v roce 2003 jako prezident. Je to bezpochyby jeho největší čin. Díky němu je Česko součástí volného trhu, z čehož profituje naše exportní ekonomika. Díky němu se těšíme volnému pohybu osob. Díky němu jsou součástí našeho právního řádu západoevropské standardy týkající se ochrany zaměstnanců, spotřebitelů či životního prostředí. To, že o konceptu EU Václav Klaus pochyboval, není podstatné. Důležité je, že dokázal uplatnit sebekontrolu a svému přesvědčení nadřadil zájem země. V životě politika platí činy a měřeno jimi je Václav Klaus velkým Evropanem. Česko mu v tomto smyslu vděčí za prosperitu a příslušnost k nejvyspělejší části světa.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Peter Kochan 19.06.2021 19:56
Kuponova privatizacia bola absolutne zle koncipovana.Poliaci napriklad privatizovali cez burzu velmi dobre.Pravny ramec mal byt pred takym obrovskym prevodom statneho majetku do sukromnych ruk samozrejme davno vytvoreny.Preco nebol? Autor dalej zabudol na amnestiu a rozdelenie Ceskoslovenska bez referenda.
Rostislav Cibulka 19.06.2021 16:58
Ve světle tohoto komentáře už chápu nenávist vůči Babišovi. Pan Honzejk trpí selektivní slepotou.
Tomas Rehak 19.06.2021 16:46
Panu Honzejkovi bych, i v kontextu jeho hejtu na Husity, doporucil, aby ubral s vínem. V soucasnem vedru to hodne stoupa do hlavy.
petr.hanak@outlook.com 19.06.2021 12:44
Onen redaktor panu Klausovi nekladl normální otázky.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru