Ne, snížení znečištění ovzduší či emisí skleníkových plynů kvůli šíření nového druhu koronaviru není nic pozitivního. Zaprvé přece nikdo soudný nemůže mít radost z něčeho, na co lidé umírají, ani z opatření proti šíření nemoci, která (jakkoliv jsou nyní potřebná) ohrozí následně celé skupiny lidí poklesem životní úrovně na dlouhou dobu. Zadruhé jde o pokles krátkodobý, který se po (doufejme rychlém) odeznění pandemie zase ztratí, neboť budou zrušena i současná omezení.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Přesto se objevily názory, že ekologičtí aktivisté vítají aktuální změny životního stylu, neboť se méně létá a celkově cestuje či se zavírají továrny a lidé méně nakupují. A že by snad takovými tragickými okolnostmi vynucený životní styl byl tím, co povede k řešení změny klimatu? Tak to je velký omyl. Opatření proti šíření koronaviru se totiž nepodobají opatřením pro ochranu klimatu ani trochu. Ale zato se dopad opatření (a nakonec i samotné nemoci) v mnoha ohledech podobá dopadům, které by měla změna klimatu, pokud dostatečně rychle a systematicky nezasáhneme. Například častější a silnější vlny veder by ohrožovaly zejména starší a slabší občany podobně jako nakažlivá nemoc. Již nyní u nás umírají tisíce lidí předčasně kvůli vzduchu špinavému od spalování uhlí, nafty či benzinu. Podobně omezené nakupování, jak je zažíváme dnes, by se mohlo opakovat důsledkem zdražení potravin či jejich nedostatku z důvodu častějšího a intenzivnějšího sucha, které už v Česku bohužel známe.

Cílem ekologických organizací je - světe, div se - zabránit dramatickému snížení životní úrovně vlivem rozsáhlé změny klimatu a naopak kvalitu života zlepšit.

Proto prosazujeme přechod energetiky od uhlí k obnovitelným zdrojům, předcházení vzniku zbytečných odpadů, města příjemná pro pěší a cyklisty, lokální produkci potravin v ekologickém zemědělství a mnoho dalšího. Změna našeho spotřebitelského chování je samozřejmě potřebná úplně stejně jako technické inovace a lepší zákony. Ovšem vytápět byt na nižší teplotu či chodit pěšky můžeme kvůli zdraví, a ne nedostatku peněz. Kupovat můžeme méně věcí díky kvalitnějším výrobkům a snadné opravitelnosti, ne ze strachu před setkáváním se s lidmi. Můžeme trávit dovolenou v Česku ne kvůli zavřeným hranicím, ale protože i v české krajině je možné objevovat ostrovy divoké přírody.

Současná krize však přesto přinesla něco velmi pozitivního - obrovskou vlnu solidarity a vzájemné pomoci mezi lidmi. Najednou jde u naprosté většiny lidí osobní prospěch stranou a pomáhají. A to je energie, která pomůže překonat nejen současnou akutní krizi, ale nakonec - pevně věřím - i dlouhodobou krizi klimatickou.