Sociální sítě plní záběry ministryně financí Aleny Schillerové prchající před redaktorkou CNN Prima, která jí nečekaně položila otázku v angličtině. Byla to od CNN možná trochu poťouchlost, ale za to, že má z ostudy kabát, si může paní ministryně sama. Poté co HN přinesly informaci, že mimo jiné kvůli chabé angličtině ignoruje důležité videokonference v rámci EU, mohla jednoduše říci: "Je pravda, že moje angličtina není nejlepší, ale snažím se, aby to pozici Česka podkopávalo co nejméně." A bylo by to. Nikdo by jí nezkoušel, spíš by zasloužila ocenění za férový a sebekritický přístup. Jenže paní ministryně se rozhodla útočit, jak je pravděpodobně z mediálních školení naučená, a obvinila HN, které s informací přišly, ze lži. A tak se nemůže divit, že dopadla tak, jak dopadla. Tedy přímo na ústa.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Chabá angličtina ministryně financí ovšem není to zdaleka to nejpodstatnější. Její předchůdci Bohuslav Sobotka či Miroslav Kalousek také nepatřili zrovna mezi lingvistické přeborníky a funkci zvládali slušně. Ruku na srdce, kolik lidí z generace paní ministryně zvládne z fleku bravurně cizojazyčnou komunikaci na odborné téma? Málokdo. Každý z dnešních padesátníků holt neměl to štěstí, či spíše žaludek, aby jako Andrej Babiš věrně sloužil komunistickému režimu obchodováním v západní cizině a procvičoval si při tom jazyky.

Neskonale větší problém než samotné jazykové nedostatky Aleny Schillerové je to, že se jako ministryně financí neúčastní naprosté většiny nynějších klíčových jednání evropských ministrů, kde se nyní rozhoduje o miliardách koronavirové pomoci. Zastupuje ji náměstkyně, což se těžko dá považovat, vzhledem k důležitosti jednání, za vhodné a dostatečné. Ať má paní ministryně alibi, jaké chce (jednání vlády, jednání sněmovny), jediná účast ze sedmi videokonferencí je tristní výpovědí o (ne)zájmu, který o dění v EU Alena Schillerová jeví. Její kolegové v EU musí nutně nabýt dojmu, že Česko se o probíranou problematiku vlastně nezajímá. Máme zaděláno na klasický scénář: stojíme při jednání v EU stranou, neřekneme jasně, jakou máme představu, nehledáme spojence, takže se nakonec samozřejmě stane něco, co se nám nelíbí, a nám zbude tradiční skuhrání, jak je ten Brusel zase na nás zlý.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Závěry z celé aférky jsou tři. Zaprvé: ministryně Alena Schillerová evidentně nehájí dostatečně zájmy Česka v Evropské unii. Absentuje na klíčových videokonferencích, kam si klidně mohla vzít tlumočníka, který by jí on-line pomáhal. Což je to smutná demonstrace toho, jak nízkou prioritu dává nynější česká vláda evropské spolupráci.

Zadruhé: jde o další moment demaskování laciného marketingu hnutí ANO. Šéf Aleny Schillerové Andrej Babiš vyčítal expremiéru za ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, že se nedomluví s evropskými lídry přímo. A schopnost komunikace ve stylu "všechno řešíme přímo a hned" vydával za hlavní přednost nejen sebe samého, ale i celého svého politického projektu. Teď se ukázalo, že to s komunikačními dovednostmi jeho klíčových lidí není nijak slavné a že celé tvrzení o dokonalých odbornících byla tak trochu bouda.

Zatřetí: paní ministryně Schillerová má velmi volný vztah k pravdě. Obvinila Hospodářské noviny ze lži a ve finále se ukázalo, že pokud si někdo v tomto případě vymýšlel, byla to ona. Můžeme se sice dokola bavit o postupu Primy CNN, která na Schillerovou bafla anglickou otázku. Jenže obecně platí, že debata o etice odhalování lhářů z dotyčných lhářů zásadní prohřešek nesejme. Politikům, kteří nejdou pro výmysl či lež daleko ani v situaci, kdy vlastně o moc nejde, těžko cokoli věřit ve skutečně podstatných věcech.

Kompetence Aleny Schillerové pro výkon klíčových funkci je zpochybněna. Ministryní financí sice zůstane, ale pokud si myslela, že by si ji mohl vybrat Andrej Babiš jako náhradnici na premiérský post v případě, že by se chtěl zbavit problémů se střetem zájmů, tak na to může nejspíš zapomenout. A co to znamená pro nás ostatní? Až zase bude Andrej Babiš říkat, jak neskonale lepší a kompetentnější je jeho vláda než ty předcházející, můžeme si vzpomenout na jeho ministryni financí prchající před mikrofonem po schodech svého úřadu. A dát si k tomu soutěž, kdo se dokáže příběhu pana premiéra o dokonalých expertech, které přivedl do klíčových úřadů, nesmát příliš nahlas.

(Psáno pro pořad Názory a argumenty ČRO PLUS)