Počet případů koronaviru v Česku jde stále strmě nahoru. V sobotu přibylo dalších 1541 nakažených. Skoro dvojnásobek než v osmkrát lidnatějším Německu. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v České televizi konstatoval, že čelíme druhé vlně epidemie. Můžeme dodat, že jí zatím nečelíme zrovna úspěšně. Česko je vedle Francie zemí, kde se situace zhoršuje nejrychleji v Evropě. Pro Čechy se fakticky uzavřely Finsko, Dánsko, Litva. Další země, například Velká Británie, Švýcarsko, Lotyšsko, Estonsko, Belgie, Norsko či Německo, vyžadují od Čechů karanténu nebo testy. Slovensko se k podobným opatřením chystá. Německý deník FAZ o Česku trefně napsal, že z premianta Evropy se stalo problémové dítě. Na místě je proto otázka, co to bude znamenat? Opravdu nepřijdou žádné další plošné protikoronavirové restrikce? Nečeká nás opět omezení shromažďování, omezení pohybu, či dokonce nový lockdown?

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Premiér Andrej Babiš dokola vykřikuje, že nic takového nehrozí. Věřit mu ale nelze hned ze dvou důvodů. Zaprvé svá vyjádření neustále opravuje. V červnu například tvrdil, že už nebudou žádná plošná opatření. A ejhle - jsou. Máme povinnost na celém území Česka nosit roušky jak v hromadné dopravě, tak v uzavřených prostorách. Když k tomu došlo, Babiš rychle změnil rétoriku a začal tvrdit, že měl na mysli plošná ekonomická opatření. Jenže i ta už fakticky zavedena jsou - aspoň v Praze a ve středních Čechách, kde restaurace a bary musí o půlnoci zavřít. Na pověstném semaforu se přitom zhoršují všechny kraje republiky, takže je těžko představitelné, že by se nakonec podobně nepostupovalo všude.

Zadruhé Babiš staví svůj optimismus na tom, že situace není vážná, protože máme stále málo zemřelých a z celkového počtu nakažených relativně málo lidí potřebuje nemocniční péči. To je pravda, jenže proti tomu stojí varování epidemiologů. Roman Prymula upozornil, že jsme se během deseti dnů dostali z devadesáti hospitalizovaných s covidem-19 na dvě stě devadesát. Pokud budeme pokračovat tímto tempem, bude do čtrnácti dnů zatížení nemocnic stejné jako na jaře. Na konci října by se pak mohlo naše zdravotnictví dostat na hranici kapacity jednotek intenzivní péče a ventilátorů. Vždy se přitom zdůrazňovalo, že smyslem restriktivních opatření je hlavně vyhnout se zahlcení zdravotnického systému. Pokud nyní zahlcení hrozí, není logicky možné plošné restrikce vyloučit.

Potvrzuje to pohled do zemí, které na tom jsou podobně jako my. Ve Francii, kde počet nově nakažených přesáhl deset tisíc denně, což v poměru k počtu obyvatel přibližně odpovídá české situaci, už začala odpovědná místa obyvatele na další omezení připravovat. Šéf tamních vědeckých poradců vlády Jean-Francois Delfraissy prohlásil, že "vláda bude muset v příštích osmi až deseti dnech udělat značné množství obtížných rozhodnutí". A francouzský premiér Jean Castex prosí občany, aby dodržovali rozestupy a všechna dosud zavedená omezení, aby bylo možné vyhnout se nejtvrdší restrikci, tedy opětovnému uzavření ekonomiky a společnosti. Slovo "lockdown" už ve Francii, na rozdíl od nás, není tabu.

Dalším příkladem je Velká Británie. Situace je tam podstatně lepší než v Česku (v šestašedesátimilionové zemi tři a půl tisíce nových případů denně). Ale vzhledem k zvyšujícím se číslům se tam od pondělí nesmí na veřejnosti ani v soukromí setkat více než šest lidí. Za porušení hrozí pokuta od 100 liber výš. Restrikce mají sice řadu výjimek (sportovní tréninky, pohřby, svatby...), ale přesto jde o výrazný zásah do ekonomiky. Britská vláda například přehodnotila původní záměr umožnit od 1. října návrat diváků do ochozů fotbalových stadionů. Může k zavedení limitů pro shromažďování dojít i u nás? Nepochybně. Nyní zavedená opatření (roušky v dopravě a obchodech) podle epidemiologa Romana Prymuly sice mohou křivku nákazy oploštit, ale výrazné snížení počtu nakažených nezajistí. Jako účinné se podle něj jeví právě zavádění limitů účastníků na akcích, po britském vzoru.

Nejsilnější varování ale přichází z Izraele, který byl na jaře, společně s Českou republikou, vydáván za vzor, jak dokonale zvládnout epidemii. Nyní v desetimilionovém státě dosahují denní přírůstky nakažených čtyř tisíc. Varující je, že izraelská křivka počtu nakažených i hospitalizovaných přitom připomíná křivku českou, jen Izrael je zhruba dva týdny napřed. Kabinet Benjamina Netanjahua v reakci na explozivní šíření epidemie minulý týden odsouhlasil opětovné vypnutí ekonomiky. Na čtrnáct dní budou mít lidé zákaz vzdalovat se více než 500 metrů od domovů, školy budou zavřené, stejně tak všechny obchody s výjimkou lékáren a prodejen potravin. Restaurace budou moci jídlo pouze rozvážet. Zaměstnanci, kteří nepatří do kritické infrastruktury, by měli zůstat doma. Možná vypadá krajně nepravděpodobně, že by se to mohlo stát i u nás. Ovšem Daniel Munich z CERGE-EI, jehož datové analýzy bývají přesné, na Facebooku napsal: "Uzrál čas vyhlásit druhý všeobecný lockdown a zkusit covid-19 ukočírovat ještě jednou a lépe. Čím později se k tomu vláda odhodlá, tím těžší a nákladnější to pro nás všechny bude." Takže, ač si opětovné zaškrcení chodu české ekonomiky samozřejmě nepřeje nikdo, vyloučit nelze nic.

V každém případě nemá cenu hrát si na to, že výroky Andreje Babiše platí. Podobně jako přestalo platit jeho sebepochvalné vyjádření, že jsme "best in covid", nespoléhejme, že dlouho vydrží jeho "už nikdy nebudou plošná opatření". Jeho dosavadní výroky zlehčující situaci mají jediný důvod - blíží se volby. Kdyby přiznal, že to jeho vláda předčasným uvolněním restrikcí a totálně zmatenou komunikací přivodila Česku nejintenzivnější druhou vlnu epidemie ze všech sousedních zemí, mohlo by ho to vážně poškodit. Je tedy možné, že volebnímu úspěchu podřídí všechno a že k vyhlášení dalších koronavirových omezení premiér sáhne až po krajských volbách, tedy po 2. říjnu. Inu, je to jeho odpovědnost. Jak na Twitteru napsal epidemiolog Rastistav Maďar, vyštvaný Andrejem Babišem a Adamem Vojtěchem z odborného týmu ministerstva zdravotnictví: "Výhledy úmrtnosti pro severní polokouli nejsou až do konce roku vůbec příznivé. Zejména když není ochota konat včas. Každých pět dnů zpoždění reakce může mít na celkový dopad velký vliv."