Kdo vyhrál letošní americké volby?

Skutečný výsledek nebudeme znát ještě řadu dní. Už teď ale mohu označit dva vítěze letošních voleb. Tím hlavním je americká demokracie. Sto milionů voličů hlasovalo, ještě než se volební místnosti otevřely. Ať vyhraje kdokoli, úterní volby svou účastí vstoupí do dějin. Je to vítězství občanské společnosti, na níž stojí každá fungující demokracie. Budoucnost ukáže, zda se ubráníme Trumpovu pokusu prohlásit se za vítěze, i když mnohé distanční hlasy zůstávají nezapočítány.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Druhým vítězem jsou americká média. Před rokem 2017 nebylo v tisku a ani v rozhlase a televizi přípustné použít výrazy jako "lež" a "lhář". Když ale do Bílého domu vstoupil Trump, prohlásil - v rozporu s fotografickými důkazy - že jeho inaugurace byla tou největší v dějinách. Jeho mluvčí uznala, že mezi realitou a Trumpovym tvrzením je zásadní rozdíl. Svého šéfa omlouvala tím, že prý vychází z "alternativních faktů". Začal tak otevřený boj proti intelektuální a morální degradaci v postfaktickém světě.

Zatímco v Praze média hledají rovnováhu mezi Trumpovým lhaním a pravdou, americké sdělovací prostředky se nebojí jeho manipulace označit za lež nebo je vypnou. Cenzura? Ano, ale tak to má být, protože s lhaním je potřeba aktivně bojovat. Vlastenectví začíná respektováním pravdy. Čechy se to pokusil naučit TGM v Hilsnerově aféře a v zápase o rukopisy.

A kdo letošní volby prohrál? Už podruhé prohráli Trumpovi voliči. V roce 2016 ho masivně volili například horníci nebo farmáři. Z obou táborů jsme slyšeli, že je jiní politici dosud ignorovali, zatímco Trump jim slíbil pomoc. Proto mu dali své hlasy.

Během čtyř let v úřadu miliardář Trump prosadil další snížení dani bohatým, tedy sám sobě. A jak dopadli horníci? Produkce uhlí byla v roce 2019 nejnižší od roku 1979. A s farmáři je situace ještě horší. Spotřeba mléka v USA za posledních 40 let klesla o 39 procent.

Když Trump začal tarifovou válku s Čínou, Kanadou, Mexikem a EU, všichni kolektivně odpověděli bojkotem amerických zemědělských produktů. Farmáři jsou dnes tak zoufalí, že mezi nimi rostou sebevraždy. Tomu navzdory - Západní Virginie, stát horníků, už podruhé zvolil Trumpa a ve Wiconsinu, kde je vysoká koncentrace bankrotujících farem, je situace dosud nerozhodná.

Když vidím, že voliči ve volbách neprosazuji své zájmy, a dokonce volí proti nim a ve prospěch prázdných slibů, jde na mě smutek, protože tak vítězí demagogie nad pravdou.

Igor Lukeš je profesorem historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě.