Než se Donald Trump stal americkým prezidentem, slovní spojení "americké krveprolití" bylo známé jako název pro jedno turné trashmetalových hudebních skupin v čele s kapelou Slayer. Pak ale výraz použil Trump ve svém inauguračním projevu v lednu 2017. A americkém krveprolití jeho prezidentství nyní, o čtyři roky později, končí. Tedy nekončí. Po šokujících scénách, kdy dav Trumpových příznivců na protest proti výsledkům prezidentských voleb vtrhl do sídla Kongresu, přičemž umírali lidé, se musíme obávat, čeho všeho je ještě Trump schopen před tím, než bude muset 20. ledna z Bílého domu odejít. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Trumpa musíme brát doslova, ale ne vážně, tvrdila řada analytiků v počátcích jeho působení ve funkci. Ti prozíravější už tehdy upozorňovali, že Trump může být mnohem nebezpečnější. A že je třeba ho brát vážně. Že to, co říká, není jen bombastické plácání, kterým chce přitáhnout pozornost. Nyní je to definitivně jasné.

Trump měsíce před loňskými prezidentskými volbami opakoval, že pokud by v nich snad prohrál, tak jedině kvůli podvodům. Že ve férovém souboji ho nikdo porazit nemůže. A že pokud by se to stalo, tak jen kvůli podvodům s hlasy. Totéž ostatně tvrdil už při své kandidatuře v roce 2016 proti Hillary Clintonové. Tehdy ale zvítězil, a tak jsme si nemohli ověřit, jestli to myslel vážně. Myslel, jak víme nyní.

Trump od listopadových voleb opakuje, že v nich ve skutečnosti jasně zvítězil, ale jeho protivník Joe Biden mu toto vítězství ukradl. Trumpovy stížnosti odmítl nespočet různých soudů včetně Nejvyššího soudu. V řadě případů se jednalo o soudce jmenované jím samým nebo jinými republikánskými prezidenty. Když vše selhalo, otevřeně vyzýval představitele státu Georgia, taktéž republikány, aby někde našli dostatečný počet hlasů, který by mu zajistil vítězství. Nakonec se rozhádal i se svým viceprezidentem Mikem Pencem. Ten mu byl celé čtyři roky přísně loajální, ale tohle bylo moc i na něj. Odmítl Trumpovo nesmyslné tvrzení, že může volby překlopit na jeho stranu při formálním potvrzování jejich výsledků v Senátu.

Donald Trump prostě a jednoduše lže. Volby prohrál a je otázkou, jestli nesmyslům o podvodech skutečně věří, nebo je opakuje jen pro to, aby udržel v pozoru své stoupence. Třeba s výhledem na to, že by mohl za čtyři roky kandidovat znovu.

Jakou má motivaci, je ale nyní vedlejší. Podstatné je jedno – je to Trump, kdo je zodpovědný za to, co se v americkém Kongresu stalo.

Než dav protestujících do budovy Kongresu vtrhl, Trump k němu měl projev. Opět zopakoval své obvyklé lži o ukradeném vítězství a pronášel slova, která jeho příznivci nemohli vnímat jinak než jako výzvu k akci. "Musíte ukázat sílu." Nebo: "Naši zemi si nikdy nevezmeme zpět, když budeme slabí," prohlašoval prezident.

Jak řekl, tak jeho stoupenci učinili. Teprve když se promenádovali po Kongresu, před tím narychlo evakuovaném policií, zveřejnil video, v němž je vyzval, aby se chovali mírumilovně a šli domů. Ale také řekl: "Milujeme vás." O odsouzení toho, co se stalo, se nejednalo ani náhodou. Zvlášť když prezident svou výzvu zase doplnil o lži ohledně ukradených voleb. A abychom nezapomněli, jeho dcera a poradkyně Ivanka lidi, kteří obsadili svatostánek americké demokracie a nechali za sebou mrtvé, nazvala "americkými vlastenci". Nakonec toto prohlášení z Twitteru smazala.

Za to, co se ve Washingtonu stalo, je zodpovědný Trump. A spoluzodpovědní jsou jeho apologeti, kteří jeho lži o ukradených volbách opakují. Je neuvěřitelné, že tak mluví řada, byť ne většina, republikánských členů obou komor Kongresu. Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell se od toho naštěstí distancoval.

Probrat by se ale měli také Trumpovi apologeti v Česku – v rámci vysoké politiky je najdeme v ODS nebo v KDU-ČSL. Tvrdili, že jako prezident vlastně vládl dobře, jen ten slovník měl zlepšit. Také oni nepochopili, že Trumpa je opravdu potřeba brát nejen doslova, ale i vážně. Premiér Andrej Babiš sice po washingtonských nepokojích sundal ze svých profilových fotek na sociálních sítích červenou čepici, symbol, kterým Trumpa napodoboval, udělat to ale měl hned během listopadové volební noci, kdy Trump začal šířit lži o volebních podvodech.

Vedení americké armády podle médií debatuje o tom, jak se zachovat, pokud by Trump vyhlásil výjimečný stav. Někteří poradci ho k tomu prý ponoukají s tím, že by mu to umožnilo prohlásit volby za neplatné a vyhlásit nové. Nevíme, jestli je to skutečně pravda a zda to Trump udělá. Ale, jak řečeno, počítat už musíme se vším. Ano, tak hluboce klesla americká demokracie.

Jak to vše skončí? Věřme, že mírumilovně, tedy že Trump 20. ledna dobrovolně odejde z Bílého domu. O Spojené státy se ale bude nutné obávat i v tom případě, že k pokojnému předání moci dojde. Země je mimořádně rozdělená – 45 procent republikánů s vpádem davu do Kongresu souhlasí, ukázal bleskový průzkum firmy YouGov.