Andrej Babiš selhal jako politik, to vidíme, pozoruhodné ale je, že selhal i jako manažer, který chtěl řídit stát jako firmu.

Představme si, že stát je firma a předseda vlády je její CEO. Ano, je to nesmysl, stát nesmí být firma, ale přistupme na moment na tuhle marketingovou hříčku Andreje Babiše. Protože mu ji právě teď můžeme s úspěchem omlátit o ústa, jak se říká. (Omlouvám se za vyšší míru hrubosti, ale situace už dávno neumožňuje komentovat ji se zcela chladnou hlavou.)

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

Kdyby bylo Česko firmou, od léta by byla v krachu a správný CEO by nejpozději v té době vyhodil všechny klíčové manažery, ne jednoho, donutil své odpovědné zaměstnance důsledně vyhodnotit situaci, urychleně by zavedl opatření, která fungují, a změnil by celé work flow tak, aby pružně reagovalo na jakýkoliv vývoj. Udělal by to přinejmenším proto, že by šlo i o jeho peníze a kariéru. Kdyby situaci nezvládal, my akcionáři/občané bychom ho snadno odvolali. Nemuseli bychom vyčkávat, až přijdou nějaké volby. Být stát firma, asi by také mnohem snáze a dřív došlo všem držitelům jejích akcií, že jejich generální ředitel je pěkný břídil.

Je pravda, že přerušení nouzového stavu není žádná legrace. A je pravda, že částečně by za to byli zodpovědní i lídři opozice, kteří už odmítají vládě pomáhat. Ale z 99 procent bude za jakékoliv následky zodpovědný Andrej Babiš a jeho tým, včetně sociálních demokratů.

Zaprvé, když jste CEO firmy zvané Česko, ale v boardu máte menšinu, byli byste opravdu velcí truhlíci, kdybyste rok spoléhali na to, že své kolegy vždy každý měsíc nějak uprosíte (až uplatíte), aby hlasovali pro vaše nápady. Zvlášť v situaci, kdy jim stále nabízíte nápady, které nefungují, kdy víte, že vás nemají rádi, a kdy se kvapem blíží valná hromada, na níž vás chce zbytek vedení firmy připravit o křeslo. Ano, museli byste být truhlíci (a tady by snad šlo použít naopak nějaký hrubší výraz). Babišova vláda měla rok na to, aby změnila legislativu natolik, že by už nepotřebovala každých třicet dní shánět sněmovní většinu pro prodloužení nouzového stavu. Rok je luxusně dostatečná doba. Ale neudělala nic.

Zadruhé, je až bizarní, že vláda znovu žádá o prodloužení nouzového stavu, aniž by jakkoliv upravila svoji dosavadní strategii boje s pandemií. Přece kdyby šlo o firmu, Andrej Babiš by jistě rychle měnil cokoliv, co by nefungovalo. Proč to neudělá dnes při potírání covidu-19? Opatření v tom současném balíku nefungují, ale vláda nenabízí žádnou jeho změnu. Jak si může myslet, že její nefunkční balík bude někdo chtít i nadále?

Je to buď arogance, odtržení od reality, nebo čirá neschopnost, či nejspíš kombinace toho všeho. Stát není firma a nelze ho tak řídit, to je jasné. Je ale s podivem, že si Andrej Babiš ze světa byznysu do té politiky přece jen něco nepřinesl. Je možná úmorné opakovat, že současný kabinet je nefunkční nástroj na správu státu, zdá se možná marné a někomu třeba i kontraproduktivní neustále ukazovat na Andreje Babiše, ale je to nutné. Především proto, aby si s blížícími se volbami maximální počet lidí uvědomil, jaké reálné následky jeho dosavadní řízení naší firmy vlastně přineslo.

Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností odemykat placené články pro přátele.

Vyzkoušejte předplatné HN+
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru