Papalášskou party ve VIP lóži při zápasu Evropské ligy mezi pražskou Slavií a anglickým Leicesterem můžeme zhodnotit dvěma zásadně odlišnými způsoby. Buď jako kolosální skandál, nebo jako kolosální úspěch. Nejpřesnější bude ale říci, že platí obojí najednou. Nevěříte? Zkusím vás přesvědčit. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Proč jde o skandál, je vcelku srozumitelné. Když normální fanoušek, který si může o špičkovém fotbalu naživo nechat tak akorát zdát, vidí na tribuně v hloučku exministra zdravotnictví Prymulu, prezidentského kancléře Mynáře, europoslance ODS Vondru nebo ředitele České televize Dvořáka, logicky se mu chce řvát vzteky. "Jak to, že tahle novodobá šlechta může něco, co já ne? Co je to za rovnoprávnost?!"

Nejhorší je to samozřejmě u Romana Prymuly, který ten samý den dramaticky kázal, že by se Česko mělo uzavřít do několikatýdenního tvrdého lockdownu, přičemž si evidentně ani na vteřinu nemyslel, že by se měl vztahovat také na něj samotného. U dalších účastníků to ale nevyznívá o moc lépe. Zvláště když se hájí komicky jako náměstek hlavní hygieničky Marounek, který výjimku pro zápas povolil, načež prohlásil, že byl na místě kontrolovat "hygienicko-protiepidemická opatření". Tak určitě.  

Generální pardon si zasluhuje snad jen Alexandr Vondra, který se rychle omluvil a kajícně prohlásil že "láska ke Slavii u mě převážila nad ohledem na ty, kteří se teď do Edenu nedostanou". Což mu je možné věřit, protože pokud jde o Slavii Vondrovi pravidelně vypínají kognitivní funkce. V minulosti například v reakci na mizerný výkon slovinských sudí napadl celý národ tweetem, že "Slovinci dokážou být oportunistické svině", za což se také pokorně omlouval.

Shrňme dosavadní výsledky skandálu. Roman Prymula přišel o post poradce premiéra. Jan Marounek o křeslo zástupce hlavní hygieničky. Rozpačitě se omluvil ředitel ČT Petr Dvořák. A šéf Slavie Jaroslav Tvrdík přiznal selhání s tím, že na stadion příště pozve lékaře a zdravotní sestry. Snaha zmenšit reputační škody tady zjevně je, i když vše se vyžehlit asi úplně nepodaří. Ochota veřejnosti cokoliv dodržovat bude zase o něco menší. 

Proč jsem tedy na úvod mluvil o tom, že celá záležitost je nejen skandál, ale i kolosální úspěch? Proto, že ukazuje přece jen na možnost světlejší budoucnosti. Šest set lidí mohlo přijít na zápas Slavie díky pilotní fázi projektu Cesta ze tmy. Před Edenem stála pojízdná laboratoř, která během dne zápasu otestovala stovky lidí PCR metodou. Účast v hledišti nebyla tedy žádná nezodpovědnost, byla úplně bezpečná. 

Nahloučení českých papalášů na slavistické tribuně zkrátka ukázalo, že by snad už brzy mohli normálněji fungovat i běžní lidé. Důsledné testování, které by mělo být dostupné úplně všude, by společně s očkováním mohlo zajistit postupný návrat do hlediště nejen fotbalových stadionů, ale třeba i do divadelních sálů a na koncerty. Tedy k plus minus normálnímu životu. 

Takže jestli papalášská trapnost na Slavii přípravu projektu Cesta ze tmy urychlí, může mít nakonec paradoxně i pozitivní efekt.  

(Psáno pro pořad Názory a argumenty ČRo PLUS)