Nejpozději do konce týdne dosáhne Česko nejtemnějšího prvenství v historii. V počtu mrtvých na milion obyvatel předstihneme i miniaturní San Marino a staneme se celosvětově „worst in covid”. Důvodů je spousta, ale jedním z klíčových je, že vláda soustavně lže lidem. Ti pak nemají důvod věřit, že to, co vláda prosazuje, k něčemu bude. Výsledkem je všestranná nedůvěra, předstírání, chaos a zmar.    

Příklad jedné z demaskovaných lží jsme nyní viděli v přímém přenosu. Když koncem února vláda uzavírala lidi v jednotlivých okresech, slibovala, že to bude jen na tři týdny. Například premiér Andrej Babiš pravil: „Hned vysvětlíme našim spoluobčanům, jak je důležité, abychom ještě tři týdny skutečně omezili naše kontakty. Doufejme, že to všichni pochopí a že nám dají ještě poslední šanci.“ ČSSD nezůstala pozadu a hlásila na Twitteru: „Nabízíme plán ,Obětujme březen‘. Jeden měsíc přísných opatření, jeden měsíc doma.“ Pak už mělo být vše fajn. A vicepremiér Karel Havlíček to  s vervou roztleskávače korunoval: „Musíme si říct, zda si tři týdny něco odřekneme a budeme se pohybovat pouze mezi domovem a prací nebo v blízkém okruhu svého obydlí. Pak jsme z toho částečně venku. Vydržme tři týdny, testujme, očkujme a dodržujme určitá pravidla a pak začne uvolnění!” 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Jak to dopadlo, vidíme. Po třech týdnech žádné uvolnění nepřichází. Jestli tedy za uvolnění nepovažujeme to, že si člověk může jít zaběhat do lesa po celém okrese. Jak by taky k nějakému skutečnému uvolnění dojít mohlo, když jsme před třemi týdny měli 14 tisíc případů koronaviru za den, nyní máme srovnatelných 11 tisíc. Nemocnice stále praskají ve švech, krematoria hučí. Hrozné po všech stránkách.

Proč si troufneme říci, že před třemi týdny to od vlády nebyl ospravedlnitelný omyl, ale pustá lež? Protože experti jasně říkali, že přijatá opatření jsou naprosto nedostatečná. A že budou stačit maximálně na zastavení exponenciálního růstu epidemie, ale v žádném případě na to, aby epidemie zbrzdila natolik, aby se mohlo začít uvolňovat. Vláda na konci února dobře věděla, co se stane, přesto lidem tvrdila, že za tři týdny bude líp. Brutálně nám lhala.

Výmysly a fabulace se navíc týkaly i toho, co bude reálně dělat. Opět si poslechněme Karla Havlíčka: „Díky dostatku vakcín pojedeme daleko intenzivnější očkování, rozjeli jsme systém plošného testování, spárujeme to s třítýdenním lockdownem a budeme dostatečně důrazně vymáhat dodržování pravidel. A když se uvidí, že to někdo nedodržuje, tak končí doba, kdy se nám smály restaurace, kterým jsme zakázali otevřít a ony si vesele prodávaly dál. Dostanou takový flastr, že se jim z toho srolují ponožky.” 

Realita? V očkování Česko rozhodně nepatří na špičku Evropy. Naopak. Nestíháme vyočkovat ani to, co nám EU pošle. V podílu naočkovaných jsme až dvacátí v unii. Plošné testování ve firmách za použití nepříliš spolehlivých antigenních testů přináší jen skromné výsledky; spíš vzhledem k nízkému státnímu příspěvku – 60 korun na test – jen zatěžuje podniky. A postihy? Každý člověk v Česku zná restauraci, která funguje, jako by se nechumelilo. Ponožky se rolují tak maximálně disciplinovaným podnikatelům, kteří vládu poslouchají a snaží se se zaťatými zuby přežít na nedostatečných kompenzacích.

Mějme se proto na pozoru před tím, co nám bude vláda slibovat nyní, v rámci žádosti o další „poslední“ šanci. Multiministr Karel Havlíček bude nepochybně opět poskakovat po všech médiích jako čerstvě nabitý králíček Duracell a sršet optimistickými přísliby. Že už to bude fajn, že máme vydržet do Velikonoc, že pak už vše pojede jako po másle směrem k zářným zítřkům plným zdraví a prosperity. Tak určitě. Reálně vězíme hluboko v bažině a tahle sestava každým slovem a každým krokem prokazuje, že nás z ní bude tahat jen těžko. Nevěřme preventivně vůbec ničemu.  

Babišovu vládu můžeme bez obav nazvat vládou dutých slibů, fabulace a lží. Není to vlastně ani moc překvapivé, dalo se to očekávat předem. Jde o vládu populistů a ti nikdy nemohou lidem říkat nepříjemnou pravdu, musí vždy lakovat situaci na růžovo. A doufat, že se na lakování buď včas zapomene, nebo se odhalenou lež podaří přebít dalším růžovoučkým slibem. Případně že se průšvihy podaří svést na oponenta. Jenže v epidemii to ke smůle Andreje Babiše takto nefunguje. Tisíce mrtvých nezatajíte, nepřetlučete slibem jízdenky na vlak gratis, nesvedete na Kalouska či EU. Aspoň v očích většiny lidí ne. Statistiky jsou neúprosné, jasné, snadno dostupné. Srovnání výsledků Babišova počínání s okolním světem je drtivé. 

Poučení z této epidemie bude spousta. Jedno můžeme formulovat v parafrázi básně Františka Gellnera: „Všichni nám lhali, blázny si z nás tropíce. Ale Babiš, ten lhal nám nejvíce.” Jednou pro vždy by nám mělo být jasné, že si už nikdy nesmíme zvolit vládu, jako je ta současná. Nepotřebujeme načančanou slibotechnu. Potřebujeme vládu, která se nenaparuje, ale jedná. Která dokáže připustit opravdu upřímně omyly a poučit se z nich. Vládu, která je uměřená a nejdříve si zametá před vlastním prahem, než začne kritizovat okolí. Vládu, která nelže lidem. A která má díky tomu výsledky.

Je taková vláda někde? Ano, třeba v Nizozemí. Tamní premiér Mark Rutte nebyl dokonalý, chyboval, ale nedělal z lidí kašpary, jednal na rovinu. A nyní má jeho země na počet obyvatel dvaapůlkrát méně obětí než Česko. Rutte po zásluze včera vyhrál volby. Uvidíme, jak své „zásluhy“ v říjnu sklidí Andrej „best in covid” Babiš.