Když to vezmeme funkčně, tak by to stálo maximálně za zprávičku na předposlední straně lokálního zpravodaje vlevo dole. Starosta jedné z okrajových městských částí Prahy oznámil, že po volbách odejde z ODS. Proč by to někoho mělo za hranicemi oné části, tedy Řeporyjí, zajímat? Jenže když se ten starosta jmenuje Pavel Novotný, kterého zná díky jeho extravagantnímu vystupování celá země a není neznámý ani v zahraničí, je to jiná. A vyvstávají dvě otázky. Neudělá to náhodou něco s volebním výsledkem ODS? A co to vypovídá o straně jako takové?   

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Na první otázku by se chtělo instinktivně odpovědět, že odchod divokého liberála Novotného, kterému vadilo, že ho ODS nechce nechat kandidovat z posledního místa do sněmovny, s výsledkem konzervativní strany neudělá vůbec nic. Nakonec, když z ODS odešel jiný populární politik, pro změnu z opačné strany spektra, tedy národovecky a prorusky orientovaný Václav Klaus mladší, tak se také preference strany nehnuly. Vypadá to, že voliče ODS extrémy nezajímají a volí stranu kvůli tomu, co by se dalo nazvat fialovský klidný střed. 

Jenže pak je tady druhý pohled. V těchto volbách může rozhodnout doslova každý hlas. A nyní dle průzkumů vidíme, že se sympatie nebabišovské části společnosti obracejí spíše k liberální koalici Pirátů a STAN, zatímco konzervativnější koalice Spolu – tedy ODS, TOP 09 a KDU – stagnuje. S odchodem Novotného symbolicky oslabuje liberální pól v ODS a někteří váhající, hlavně mladší voliči, to nakonec mohou vyhodnotit tak, že se přidají k hlavní opoziční síle, tedy starostům a Pirátům.       

Dalo by se samozřejmě namítnout, že Novotný možná svým šaškovstvím víc voličů ODS odpuzoval, než přitahoval. Choval se opravdu poněkud divoce: komunisty častoval výrazy čtvrté cenové, za což si občas vysloužil nějaké to trestní oznámení. V době sporů o odstranění pomníku maršála Koněva přijel na multikáře před ruské velvyslanectví. Vynadal ruské moci přímo v tamní státní televizi, načež musel dostat policejní ochranu. Napsal čínským komunistům, ať se koukají omluvit za útoky na předsedu senátu Miloše Vystrčila kvůli cestě na Tchaj-wan, a to tak razantním stylem, že časopis Foreign Policy vyhlásil dopis světovým dokumentem týdne. Všechno to bylo nediplomatické, bulvární. Ale nikoli v rozporu s politikou ODS, zakotvenou v hodnotách demokratického Západu. Že by to potenciální voliče ODS houfně odpuzovalo? To je opravdu sporné tvrzení. 

Koneckonců trochu té show potřebují i usedlí voliči. Ukazuje to příklad zasloužilého člena ODS Alexandra Vondry, který na kongresu ODS za mohutného potlesku vytahoval takové trumfy, jako že máme postavit gigantický fotbalový stadion nebo si vybrat národního ptáka. Jindy zase nadával slovinským rozhodčím, kteří poškodili fotbalovou Slavii tak, že to vyvolalo mezinárodní skandál. Politika je dnes prostě zápasem o pozornost, brilantně stylizované projevy ve sněmovně doprovázené naučenou gestikulací opravdu nestačí. Kontroverzní forma obsah většinou nepoškozuje, naopak k němu přitahuje pozornost. 

Je pravda, že bezprostřední důsledky odchodu Novotného mohou být pro ODS malé, až nicotné. Jenže podstatnější je dlouhodobý pohled. Odchod řeporyjského divočáka svědčí o tom, že se ODS rozhodla být malou stranou. Pokud totiž chce nějaká partaj být opravdu velká, u nás dejme tomu třicetiprocentní, musí něco vydržet a být maximálně otevřená. To znamená, že musí na jednu stranu hájit základní hodnoty, v případě ODS západní orientaci, dobré  podmínky pro podnikání, štíhlý stát a nízké daně. Ale jinak musí voliči mít možnost vybrat si ze stranické nabídky jako ze švédského stolu. Nakonec si připomeňme, že ODS byla nejúspěšnější v době Mirka Topolánka, kdy byla také nejotevřenější. Odchod Pavla Novotného ukazuje, že v ODS nyní panuje spíš než velkorysost mentalita zatahování se do sebe. Což z dlouhodobého hlediska není pro stranu, která má ambici vést celou zemi, optimální.        

(Psáno pro pořad Názory a argumenty ČRo Plus)