Finanční služby, ale i nakupování, stravování nebo trávení volného času se stále více přesouvají do digitálního prostředí, k čemuž přispívá i pandemie a s ní spojená omezení. Díky mobilním aplikacím a inovacím máme na jednu stranu život snadnější a pohodlnější, na druhou stranu je třeba více dbát na zabezpečení dat a ochranu osobních údajů. U důležitých, zejména právně závazných aktivit pak v on-line světě podobně jako v tom fyzickém musíme prokazovat svou totožnost, potřebujeme jakýsi digitální osobní průkaz. S tím mají banky díky internetovému a mobilnímu bankovnictví dlouholeté zkušenosti, a proto nabídly své řešení identity celému trhu.

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

Bankovní identita je velmi bezpečný, moderní a jednoduchý způsob on-line přihlašování ke službám státu i soukromých firem. Bankovní identitu většina z nás má, není potřeba nic nového zařizovat – jsou to přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví. S nimi pak lze potvrzovat i různé transakce, on-line vyplněné formuláře nebo podepisovat dokumenty a smlouvy u různých státních i soukromých poskytovatelů, kteří se postupně budou napojovat. Funguje už úspěšně v mnoha zemích a například v Norsku jde o naprosto převládající způsob prokazování totožnosti v on-line prostoru.

Na českém trhu máme bankovní identitu teprve od začátku letošního roku. Lze ji používat k přihlašování do Portálu veřejné správy, kde si klienti bank mohou například ověřit termíny platnosti svých osobních dokladů, nahlédnout do bodového systému řidiče, vyzvednout e-recept nebo založit datovou schránku. Podání daňového přiznání je s bankovní identitou možné odložit až na červen. Služeb na portálu je více než stovka.

Související

Příležitostí, jak si novinku v praxi vyzkoušet, může být i sčítání lidí. Tento projekt Českého statistického úřadu se naposledy konal před deseti lety a v letošním roce se vůbec poprvé bude primárně organizovat přes internet. Zapojení do sčítání je ze zákona povinné a tím oslovuje velké množství lidi. Ti jsou navíc teď většinu času doma, a pokud mohou, dají přednost internetu před papírováním. Nemluvě o tom, že při psaní na počítači není pak třeba řešit problémy s nečitelností a opravami.

Z dlouhodobého pohledu je používání bankovní identity ideální, protože služba funguje zdarma a způsob přihlašování je stejný jako do internetového bankovnictví. Vše lze snadno ovládat z počítače, mobilu nebo tabletu. K Portálu veřejné správy postupně přibudou služby řady soukromých poskytovatelů, jako jsou dodavatelé elektřiny a plynu nebo e-shopy. Kdo někdy obíhal úřady nebo měnil dodavatele energie, dokáže si snadno představit, kolik času to zabere. Zvláště když si uvědomíme, že úřední hodiny se s hodinami, ve kterých jsme obvykle nejvíce aktivní my, často nepotkávají.

Někteří mohou namítat, že elektronických identit je na trhu více a jsou k dispozici již delší dobu a nic revolučního dosud nenastalo. Máme třeba státní elektronický občanský průkaz nebo datové schránky. Ale která z nich může mít během jednoho roku až 5,5 milionu aktivních klientů? Proto si troufám tvrdit, že BankID všechny postupně převálcuje. Ostatně stejně tak, jako se to stalo v řadě dalších zemí.

Autorka je ředitelkou ČSOB pro Inovace a Digital a předsedkyní dozorčí rady společnosti Bankovní identita a také porotkyní projektu Innovators 20.

Innovators 20
Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností odemykat placené články pro přátele.

Vyzkoušejte předplatné HN+
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru