Cílem snad každé naší vlády je racionalizace a zpřehlednění legislativy. Nejinak je tomu i u vlády současné. Její záměry jsou podpořeny i doporučeními Národní ekonomické rady vlády (NERV), která zdůraznila ve svých doporučeních za účelem dosažení větší konkurenceschopnosti naší ekonomiky a podpory podnikání mimo jiné potřebu snížení objemu a zkvalitnění přijímané regulace. To se bohužel prozatím příliš nedaří realizovat. V mnoha ohledech jsou připravované předlohy nových zákonů v přímém rozporu s nimi.

Jako klasický příklad může posloužit právě probíhající diskuse o změnách v oblasti úpravy významné tržní síly. Zákon o významné tržní síle je již proslulý pro svou nesmyslnost a faktickou nepoužitelnost. Je také často dáván za příklad extrémní snahy státu vše bezhlavě regulovat, aniž by taková snaha měla vždy nějaký pozitivní efekt.
Zmíněný zákon se má vztahovat na významné maloobchodní řetězce. Nikdo však dodnes nebyl schopen dát jasnou odpověď ani na základní otázky související s výkladem jeho ustanovení. Ačkoliv bylo zahájeno několik šetření ve věci domnělého porušení zákona, antimonopolní úřad žádná z nich doposud nedokončil a jejich výsledky buď ještě nejsou známy, nebo je úřad úzkostlivě drží pod pokličkou.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru