Praha byla čestným dějištěm, nikoli ovšem předmětem Obamových návštěv. Tou skutečně první středoevropskou destinací, kam prezident Obama dorazil kvůli ní samotné, a zároveň jako do klíčového místa regionu, je až Varšava.

Břidličný plyn cennější stíhaček

Čtyřicetimilionové Polsko má objektivně vliv dalece přesahující váhu ostatních států nové Evropy. Česko má v Afghánistánu bezmála 500 vojáků, což je ve vztahu k velikosti naší armády jeden z nejsilnějších kontingentů. Poláci ovšem mohou nabídnout přes 2500 vojáků. Čerstvě objevené břidličné plyny, kterých má mít Polsko největší zásoby v Evropě, navíc Varšavě dodávají i řádově vyšší, ekonomickou a energeticko-strategickou váhu. Americké těžařské firmy jako Exxon Mobile a Chevron se jen třesou, aby v Polsku mohly začít vrtat.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru