Česká právní veřejnost celá léta žehrá nad nekvalitními zákony, nepředvídatelnou judikaturu a z toho plynoucí značnou mírou právní nejistoty. Vystavení právního posudku se málokdy obejde bez zdlouhavých právních předpokladů a výhrad. V konečném důsledku pak právní posudek na mnoha stránkách hlavičkového papíru potvrzuje v zásadě pouze to, že ačkoliv autor je určitého právního názoru, v zásadě nemůže vyloučit ani výklad zcela opačný.

Zřejmě největším projektem českého porevolučního práva je rekodifikace soukromého práva. Odborný tým pod vedením profesora Eliáše na tomto projektu pracuje již řadu let veden snahou o odstranění výše uvedených právních problémů. Výsledkem je velmi komplexní a kvalitní legislativní návrh, který odráží podněty celé řady odborníků.

Současná podoba návrhů je výsledkem desetiletého úsilí a dvou kompletních připomínkových řízení, včetně otevření návrhů připomínkám veřejnosti. V této souvislosti je překvapivé, s jakými reakcemi se tento projekt setkává u praktické části právní veřejnosti v době jeho předložení vládou. Ze strany nejednoho praktika zaznamenáváme právě nyní obecnou mediální kritiku celkového konceptu nového občanského zákoníku. Asi jako kdyby si obec architektů a ctihodné cechy stavitelské počkaly na kolaudaci, a pak vyrazily do boje s polemikou o významu stavby jako takové.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru