Toto je autentický popis zážitků dítěte z města okupovaného nepřítelem.

Pod okny nám v létě v největších vedrech mašírovali dohola ostříhaní kluci v bagančatech. Ulicí se občas promenádovali taky jejich o 60 kilo těžší velitelé s "elpíčky" na hlavě a jejich matrony přezdívané "vůně smrti", dohromady ideálně šťastné rodinky, co měly tu ohromnou kliku nebo konexe, že skončily v Československu a ne v Afghánistánu. Panoráma města hyzdil načerno postavený panelák (zbořen 1990), kde si podle kolujících legend hospodyně od nižších šarží navzájem plivaly do boršče.

"Jejich" obchody měly mnohem lepší zboží než naše samoobsluha (dnes bowling bar). Zničili několik parků, hřiště dole u Jizery, samozřejmě kdysi hrdá kasárna československé armády, na která jsme koukali z kuchyně (dnes obchodní akademie). A když jsme vzali do party na fotbalu jistého Dimu, poprvé v životě jsme z reakcí okolí chápali, co je to kolaborace. Někdejší "lepší" hotel U Karla IV. (dnes opět hotel) se proměnil v místo důstojnických pitek, na němž visela tabule s programem "Sevódňja v oficjérskom klúbje". Někdo jim tam pod to jednou, tak někdy v roce 1982, připsal "Iron Maiden", což tam kupodivu vydrželo několik let - kontrarevoluce znovu nabírala síly. Oficiálně jich tu byly tři tisíce, nás dvanáct tisíc. Slušný dozor.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru