Aktuální vývoj dluhové krize států na jihu Evropy značně připomíná začátek krize v roce 2008. Tehdy na jaře zkrachovala investiční banka Bear Stearns a kritika se snesla na hlavu managementu, který špatně hospodařil. To, že jde o systémový problém celého finančního sektoru, se naplno odhalilo až o půl roku později, když vyhlásila úpadek banka Lehman Brothers a naplno propukla finanční krize. Nyní je vlásek od bankrotu Řecko a zřejmě i Portugalsko a Irsko.

Opět se snažíme pojmenovat jejich chyby, které je dostaly do současné situace. Rozmařilý stát a korupce v Řecku nebo neuvěřitelně velké převzetí dluhů soukromých bank v případě Irska těmto zemím zlomilo vaz. Nicméně i tentokrát se postupem času odhalí skutečnost, že jde o problém systémový, který se postupně dotkne i těch, o kterých ještě před časem nikdo neuvažoval. Zmíněné země jsou pouze nejslabším článkem řetězu a padají jako první, podobně jako Bear Stearns.

Léčí se příčiny nemoci, nebo se jen podávají sedativa?

Místo kolapsu finančního systému v roce 2008 přišla záchranná opatření ze státních pokladen. Tenkrát se ještě zdály bezedné a neotřesitelné. Čas však pokročil a dnes už je zřejmé, že i stát má své limity. Spojené státy a většina zemí v Evropě mohou být brzy ve velmi podobné situaci, ve které byl celý finanční systém v roce 2008. Dřívější záchranáři se sami začínají topit. Divadlo se posouvá o úroveň výše, do hry vstupují nadnárodní organizace, protože nesplatitelné dluhy je nutné opět posunout dál, do míst, která investoři považují za důvěryhodná. Zatím.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru