Ani ta nejzářnější budoucnost totiž nemůže vynahradit skutečnost, že žádné cesty nevedou zpět k tomu, co bylo předtím - k nevinnosti dětství nebo ke dni, kdy jsme se poprvé zamilovali. Cesta zpět nevede ani k vůni červenců, kdy jsem jako malý kluk skákal z balvanu do ledově chladné roztáté vody v jednom norském fjordu. Nevede ani ke chvíli, kdy jsem jako sedmnáctiletý stál s deseti franky v kapse u přístaviště ve francouzském Cannes a díval se, jak dva urostlí muži v idiotských bílých uniformách veslují v člunu a převážejí jakousi ženu a jejího pudla z jachty na břeh. Tehdy jsem si poprvé uvědomil, že rovnostářská společnost, ze které jsem vzešel, není pravidlem, nýbrž výjimkou.

Chladná hlava i vroucí srdce

Mnoho let se zdálo, že se v Norsku nic nemění. Člověk mohl na tři měsíce odjet, cestovat po světě, zažít tam státní převraty, atentáty, hladomory, masakry a tsunami a po návratu domů zjistit, že jedinou novou věcí v novinách je křížovka. Byla to země, v níž měli všichni lidé zajištěny hmotné potřeby. Politický konsensus byl ohromující a debaty se zaměřovaly především na to, jak dosáhnout cílů, na kterých se všichni shodovali. Ideologické rozkoly vyvstávaly pouze ve chvílích, kdy do země začala pronikat realita okolního světa a kdy se národ, jenž se až do 70. let skládal převážně z lidí se stejným etnickým a kulturním původem, musel rozhodnout, zda by se jeho novým občanům mělo umožnit nosit muslimský šátek a stavět mešity.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru