V korektně řízeném systému mají všichni občané spolehlivý přístup k "standardní", tedy kvalitní, včasné, odborně správné péči. Kritériem přístupu do nejlepší nemocnice a k nejlepším lékařům pak není ochota platit, jak by tomu bylo v ryze tržních systémech, nýbrž jedině medicínská potřebnost. "Nejlepší péči" samozřejmě není možno poskytnout každému, šlo by o logický protimluv, "nejlepší" lékař je vždy v oboru právě jeden a nemůže pečovat o všechny pacienty v republice. Už zde tudíž může vznikat tlak na získání protekce, který je však jen mírný, pokud i neprotekční pacient dostane ve veřejném systému stále kvalitní péči.

České veřejné zdravotnictví však přestává vlivem ekonomické krize a špatného řízení splňovat podmínky kladené zákonem. Zhoršuje se časová dostupnost a kvalita, přestává platit, že se každému bez rozdílu dostane alespoň té standardní péče. Zdravotní pojišťovny limitují objem úhrady nemocnicím, ty limitují počty pacientů, které jsou schopny řádně a včas ošetřit. Vzrůstá proto zájem o to být "protekčním pacientem" - mít jistotu, že dostanu z nedostačujících zdrojů systému to, co potřebuji a co mi zákon teoreticky slibuje. Nebo tvrději řečeno, mít jistotu, že tíha ekonomických omezení ve zdravotnictví padne na mého bližního, nikoliv na mne.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru